reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zgłoszenia kwartalne do 20 sierpnia

Zgłoszenia kwartalne do 20 sierpnia

Przedsiębiorcy, którzy w trakcie 2009 roku stali się małymi podatnikami, mają już tylko kilka dni na wybór kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

W czwartek 20 sierpnia mija termin wyboru kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy przez przedsiębiorstwa, które zgodnie z nowym limitem przychodów posiadają status małego podatnika.

Nowelizacja ustawy o podatkach dochodowych, która obowiązuje od maja tego roku, wprowadziła wyższy limit przychodów, dzięki czemu zwiększyła się liczba przedsiębiorstw, które mogą skorzystać z kwartalnego rozliczania zaliczek.

Obecnie małym podatnikiem jest firma, w której wartość przychodu ze sprzedaży (razem z VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 1,2 mln euro, czyli równowartości 4,053 mln zł w 2009 r. Poprzedni limit przychodów była znacznie niższy i wynosił 800 tys. euro.

Jakich formalności należy dopełnić? Przedsiębiorcy, którzy posiadają status małego podatnika mogą zdecydować się na wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy kwartalnie, począwszy od początku trzeciego kwartału tego roku. W tym celu muszą złożyć do dnia 20 sierpnia oświadczenie do właściwego sobie naczelnika urzędu skarbowego. Ustawodawca nie określił jednak wzoru takiego oświadczenia, dlatego można je złożyć na zwykłym papierze, zawierającym deklarację przyjęcia tej formy rozliczeń. Oświadczenie należy opatrzyć podpisem podatnika lub osoby ją reprezentującej. Po spełnieniu tych formalności, pierwszą zaliczkę kwartalną należy zapłacić do 20 października.

Jeżeli jednak podatnik nie złoży oświadczenia na czas, traci wprawdzie prawo do tej formy rozliczenia, ale może się o nie starać ponownie w przyszłym roku, w terminie do 20 lutego 2010 r. Podatnik taki musi spełniać podstawowy warunek, czyli mieścić się w przewidzianym dla małego podatnika limicie po 31 grudnia 2009 r. Gdy tego wyboru nie dokona to, przez cały 2010 rok, będzie zobowiązany do miesięcznego rozliczania zaliczek.

Zaletą kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy jest zwiększenie płynności finansowej, co powinno korzystnie wpływać na kondycję gospodarczą przedsiębiorstwa. A więc już z tego względu warto wybrać tę formę rozliczania.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama