| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uczelnia zapłaci podatek

Uczelnia zapłaci podatek

Jeżeli spółka zajmuje grunty wydzierżawione przez uczelnię na działalność pozarolniczą, czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości ze stawką dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą lub inną właściwą stawką podatku od nieruchomości.

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację poselską (nr 10328) w sprawie zwolnienia podatkowego przewidzianego w ustawie o podatku rolnym. Pytanie dotyczyło opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę na gruntach udostępnionych przez uczelnię.

Resort finansów wyjaśnił, że uczelnie są zwolnione z podatku rolnego na podstawie ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969, ze zm.). Zwolnienie dotyczy gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, od których uczelnia jest podatnikiem, pod warunkiem, że nie są one zajęte na wykonywanie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza zarówno przez samą uczelnię, jak i inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

Nie stanowi działalności gospodarczej prowadzenie przez uczelnię działalności dydaktycznej, naukowej, badawczej, doświadczalnej, artystycznej, sportowej, diagnostycznej, rehabilitacyjnej lub leczniczej.

Działalność rolnicza nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Prowadzenie przez uczelnię na gruntach rolnych działalności rolniczej, a także działalności określonej w art. 106 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym nie jest uważane za prowadzenie działalności gospodarczej, co skutkuje opodatkowaniem tych gruntów na podstawie ustawy o podatku rolnym i ich zwolnieniem z podatku.

W przypadku oddania gruntów rolnych, od których uczelnia jest podatnikiem, w posiadanie zależne innemu podmiotowi, np. spółce prawa handlowego, opodatkowanie jest uzależnione od rodzaju działalności, na którą zajęte są grunty.

Jeśli jest to działalność rolnicza lub na gruntach nie jest wykonywana żadna działalność, podlegają one podatkowi rolnemu, a uczelnia jako podatnik jest zwolniona z podatku rolnego. Jeżeli spółka zajmuje grunty na działalność pozarolniczą (w tym działalność określoną w art. 106 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym) podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości ze stawką dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą lub inną właściwą stawką podatku od nieruchomości. Do zapłaty podatku zobowiązana jest uczelnia jako podatnik.

Konstrukcja zwolnienia z podatku rolnego uczelni generalnie skutkuje zaistnieniem drugiej z wymienionych sytuacji i wyłączeniem gruntów z podatku rolnego (w przypadku przeniesienia posiadania gruntów na podstawie umowy cywilnoprawnej na inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą).

Powoduje to wzrost dochodów gmin, ponieważ od powierzchni zajętych na działalność gospodarczą pobiera się podatek od nieruchomości, którego stawki są wielokrotnie wyższe niż stawki podatku rolnego. Prowadzenie przez spółkę prawa handlowego działalności rolniczej na dzierżawionych gruntach wydaje się przypadkiem incydentalnym.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK