Odszkodowanie z tytułu niesłusznego zwolnienia
REKLAMA
W podniesionej sprawie swych praw dochodził pracownik, który po 13 latach pracy został zwolniony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Sąd I instancji wydał wyrok stwierdzający bezprawność tego rozwiązania umowy o pracę, zaś zakład pracy zaproponował zwolnionemu pracownikowi zatrudnienie na dotychczasowych warunkach. Pracownik nie przyjął oferty pracodawcy, uzasadniając swoją decyzję w tej kwestii utratą zaufania do ówczesnego pracodawcy, który zarzucił mu naruszenie obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Istotne znaczenie w sprawie ma również fakt, że na okres 16 miesięcy przed zwolnieniem pozwany zakład pracy zawarł ze związkiem zawodowym porozumienie, w którym przewidziano zabezpieczenie załogi przed utratą pracy. Gwarancją zatrudnienia nie zostali objęci między innymi pracownicy zwolnieni z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków, pod warunkiem że zostanie to potwierdzone prawomocnym wyrokiem, co nie miało miejsca w powyższym stanie faktycznym.
REKLAMA
W analizowanej sprawie pracownik został zwolniony po 16 miesiącach obowiązywania porozumienia. W związku z tym domagał się wypłacenia odszkodowania, które zostały w następnej kolejności przyznane pracownikowi na mocy wyroków sądów I i II instancji.
Zakład pracy nie chciał pogodzić się z takimi orzeczeniami i odmawiał wypłaty odszkodowania. W związku ze wskazanym impasem, sprawa trafiła do SN.
SN odrzucił stanowisko zakładu pracy. W ocenie sądu bowiem nie ma żadnych podstaw do uznania, że gwarancja zatrudnienia dotyczyła tylko zwolnień związanych z komercjalizacją. W porozumieniu określono bowiem zamknięty katalog przyczyn ustania stosunku pracy, których nie objęto gwarancją zatrudnienia. Nie zaliczał się do nich przypadek pracownika dochodzącego swoich praw w rozpatrywanej sprawie.
SN zaznaczył, że od chwili wejścia w życie porozumienia do dnia ustalenia stosunku pracy upłynęło 16 miesięcy, czyli do końca zagwarantowanego okresu zatrudnienia pozostało 52 miesiące. W związku z powyższym, zwolnionemu pracownikowi przysługiwały więc za ten okres odszkodowanie liczone w sposób określony w zawartym ze związkami zawodowymi porozumieniu. Sąd Najwyższy oddalił więc skargę kasacyjną zakładu pracy.
Zdaniem Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy omawiany wyrok wskazuje na ugruntowaną już w orzecznictwie sądów polskich ochronę praw pracowniczych. Bowiem w przypadku gdy sąd stwierdzi bezprawność zwolnienia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, zakład pracy powinien wypłacić odszkodowanie wynikające z porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi.
Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie odszkodowania z tytułu niesłusznego zwolnienia dyscyplinarnego (sygn. akt II PK 283/08).
Maciej Szulikowski
Radca Prawny i Partner Zarządzający
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat