| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa wersja zmian w ordynacji podatkowej

Nowa wersja zmian w ordynacji podatkowej

Ministerstwo Finansów wycofało się z propozycji zmian w Ordynacji Podatkowej, zmierzających do likwidacji uprawnień podatników, jakim jest prawo do zwrotu podatku niesłusznie zapłaconego.

Przedsiębiorcy z zadowoleniem przyjęli nową wersję projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa, w którym usunięto niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany do art. 72 Ordynacji podatkowej, czyli do definicji nadpłaty.

W opinii ekspertów z PKPP Lewiatan poprzednie propozycje ograniczały możliwość skutecznego dochodzenia nadpłaty w przypadku podatków pośrednich. Zmiany zmierzały do wprowadzenia uregulowań, które wyłączałyby możliwość uzyskania nadpłaty w sytuacji, gdy podatnik, który zapłacił nienależny podatek przeniósł jego ekonomiczny ciężar na nabywców.

Lewiatan wskazywał już wcześniej, że przedmiotowa regulacja mogłaby umożliwić jakiekolwiek władzy, która pojawi się w przyszłości, stworzenie mechanizmu pobierania podatków bez właściwej podstawy prawnej. Zaproponowane wcześniej zmiany mogłyby doprowadzić do likwidacji jednego z oczywistych i podstawowych uprawnień podatników, jakim jest prawo do zwrotu podatku niesłusznie zapłaconego.

W projekcie nadal znajdują się pozytywne propozycje zmian w ogólnym prawie podatkowym jak np.:

- umożliwienie występowania o zwrot nadpłaty VAT wspólnikom spółki cywilnej,

- zmiana terminu przekazywania przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy zapewniają, że nadal będą brali czynny udział w konsultacjach społecznych przedstawionych założeń, stwierdzają bowiem, że projekt zawiera jeszcze inne propozycje zmian, które są niekorzystne dla podatników, lub które wymagają doprecyzowania.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »