| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie ma zgody na "podatek samochodowy"

Nie ma zgody na "podatek samochodowy"

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o podatku ekologicznym od samochodów, który miałby zastąpić akcyzę. Przedstawiciele SLD, PO, PiS, PSL, LPR i Samoobrony opowiedzieli się przeciwko tym propozycjom.

Według projektu, osoby rejestrujące samochód miałyby opłacać nowy podatek jednorazowo. Wysokość podatku zależałaby od pojemności skokowej silnika i współczynnika zależnego od normy emisji spalin. Podatek miałby być uiszczany od samochodów po raz pierwszy rejestrowanych w Polsce.

Posłowie zarzucali projektowi m.in. to, że podatek ekologiczny byłby niekorzystny szczególnie dla niezbyt zamożnych grup społecznych, które kupują tanie i starsze modele samochodów. W wystąpieniach podkreślano m.in., że wprowadzenie tego podatku przyczyniłoby się do zamknięcia wielu małych firm, które sprowadzają i remontują samochody.

Jak powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman, projekt nie wprowadza nowego podatku, tylko zastępuje jeden podatek innym. Jego celem – według wiceministra J. Nenemana – jest likwidacja patologii przy sprowadzaniu samochodów do Polski, polegającej na zaniżaniu ich wartości. Podkreślił, że rząd jest otwarty na zgłaszanie uwag i poprawek do projektu podczas prac parlamentarnych. Rząd chciałby, aby parlament uchwalił nową ustawę o podatku ekologicznym do połowy tego roku.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »