reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie ma zgody na "podatek samochodowy"

Nie ma zgody na "podatek samochodowy"

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o podatku ekologicznym od samochodów, który miałby zastąpić akcyzę. Przedstawiciele SLD, PO, PiS, PSL, LPR i Samoobrony opowiedzieli się przeciwko tym propozycjom.

Według projektu, osoby rejestrujące samochód miałyby opłacać nowy podatek jednorazowo. Wysokość podatku zależałaby od pojemności skokowej silnika i współczynnika zależnego od normy emisji spalin. Podatek miałby być uiszczany od samochodów po raz pierwszy rejestrowanych w Polsce.

Posłowie zarzucali projektowi m.in. to, że podatek ekologiczny byłby niekorzystny szczególnie dla niezbyt zamożnych grup społecznych, które kupują tanie i starsze modele samochodów. W wystąpieniach podkreślano m.in., że wprowadzenie tego podatku przyczyniłoby się do zamknięcia wielu małych firm, które sprowadzają i remontują samochody.

Jak powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman, projekt nie wprowadza nowego podatku, tylko zastępuje jeden podatek innym. Jego celem – według wiceministra J. Nenemana – jest likwidacja patologii przy sprowadzaniu samochodów do Polski, polegającej na zaniżaniu ich wartości. Podkreślił, że rząd jest otwarty na zgłaszanie uwag i poprawek do projektu podczas prac parlamentarnych. Rząd chciałby, aby parlament uchwalił nową ustawę o podatku ekologicznym do połowy tego roku.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama