| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ETS: przepisy o opodatkowaniu zysków kapitałowych sprzeczne z prawem wspólnotowym

ETS: przepisy o opodatkowaniu zysków kapitałowych sprzeczne z prawem wspólnotowym

Europejski Trybunał Sprawiedliwości 6 października br. wydał wyrok w sprawie przeciwko Hiszpanii (C 562/07), która dotyczyła rozróżnienia sytuacji podatkowej rezydentów i nierezydentów w odniesieniu do opodatkowania zysków kapitałowych w Hiszpanii.

Przedmiotem postępowania przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie były obowiązujące w Hiszpanii przepisy dotyczące opodatkowania zysków kapitałowych osiąganych przez osoby fizyczne. Przepisy te wprowadzały rozróżnienie sytuacji podatkowej rezydentów i nierezydentów. W przypadku tych pierwszych, podstawą podatku progresywnego był dochód po odliczeniu kosztów. W odniesieniu do rezydentów natomiast, podstawą opodatkowania podatkiem ryczałtowym był przychód. Brak możliwości odliczenia przez nierezydentów wcześniej poniesionych kosztów powodował, iż w niektórych przypadkach ich opodatkowanie z tytułu otrzymywanych zysków kapitałowych mogło być wyższe niż w przypadku hiszpańskich rezydentów podatkowych.

Rozstrzygając sprawę Europejski Trybunał Sprawiedliwości przypomniał, iż przepisy wspólnotowe dotyczące swobody przepływu kapitały dopuszczają możliwość odmiennego traktowania podatników będących rezydentami i niebędących rezydentami. Jednak to odmienne traktowanie nie może stanowić dyskryminacji czy ukrytego ograniczenia w swobodnym przepływie kapitału. Zróżnicowanie sytuacji podatkowej rezydentów i nierezydentów nie może być w każdym przypadku uznane za niedozwoloną dyskryminację, ponieważ ich sytuacja w wielu przypadkach nie jest porównywalna. Dlatego ocena zgodności hiszpańskich przepisów dotyczących opodatkowania zysków kapitałowych z przepisami wspólnotowymi wymaga wskazania, iż sytuacja nierezydentów i rezydentów otrzymujących tego rodzaju zyski nie jest porównywalna.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, iż w przypadku analizowanych w sprawie hiszpańskich przepisów nie można wskazać obiektywnych różnic uzasadniających rozróżnienie opodatkowania zysków kapitałowych ze względu na status rezydenta podatkowego w Hiszpanii.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »