ETS: przepisy o opodatkowaniu zysków kapitałowych sprzeczne z prawem wspólnotowym
REKLAMA
Przedmiotem postępowania przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie były obowiązujące w Hiszpanii przepisy dotyczące opodatkowania zysków kapitałowych osiąganych przez osoby fizyczne. Przepisy te wprowadzały rozróżnienie sytuacji podatkowej rezydentów i nierezydentów. W przypadku tych pierwszych, podstawą podatku progresywnego był dochód po odliczeniu kosztów. W odniesieniu do rezydentów natomiast, podstawą opodatkowania podatkiem ryczałtowym był przychód. Brak możliwości odliczenia przez nierezydentów wcześniej poniesionych kosztów powodował, iż w niektórych przypadkach ich opodatkowanie z tytułu otrzymywanych zysków kapitałowych mogło być wyższe niż w przypadku hiszpańskich rezydentów podatkowych.
REKLAMA
Rozstrzygając sprawę Europejski Trybunał Sprawiedliwości przypomniał, iż przepisy wspólnotowe dotyczące swobody przepływu kapitały dopuszczają możliwość odmiennego traktowania podatników będących rezydentami i niebędących rezydentami. Jednak to odmienne traktowanie nie może stanowić dyskryminacji czy ukrytego ograniczenia w swobodnym przepływie kapitału. Zróżnicowanie sytuacji podatkowej rezydentów i nierezydentów nie może być w każdym przypadku uznane za niedozwoloną dyskryminację, ponieważ ich sytuacja w wielu przypadkach nie jest porównywalna. Dlatego ocena zgodności hiszpańskich przepisów dotyczących opodatkowania zysków kapitałowych z przepisami wspólnotowymi wymaga wskazania, iż sytuacja nierezydentów i rezydentów otrzymujących tego rodzaju zyski nie jest porównywalna.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, iż w przypadku analizowanych w sprawie hiszpańskich przepisów nie można wskazać obiektywnych różnic uzasadniających rozróżnienie opodatkowania zysków kapitałowych ze względu na status rezydenta podatkowego w Hiszpanii.
Katarzyna Szymańska
Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA