Ordynacja podatkowa. Propozycje nowelizacji
REKLAMA
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przegłosowała większość poprawek zgłoszonych w trakcie drugiego czytania projektów zmian w Ordynacji podatkowej. Jedna z przegłosowanych poprawek dotyczyła zmiany art. 14b Ordynacji w zakresie wiążących interpretacji podatkowych. Uściślono, że w razie zmiany przepisów po wydaniu takiej interpretacji jest ona wiążąca dla organów podatkowych, ale tylko przy stanie faktycznym zaistniałym do czasu zmiany przepisów.
REKLAMA
Komisja zaaprobowała też poprawkę, która likwiduje obecnie istniejącą normę wydłużającą egzekucję zaległości podatkowych. Przyjęto, że po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny (a nie jak jest teraz – w którym zakończono postępowanie egzekucyjne).
Kolejną poprawką, która została przyjęta, było przyznanie organizacjom związkowym, pracodawców i innym organizacjom społecznym możliwości udziału w postępowaniu podatkowym.
Nie „przeszła” poprawka, która określała, że pełnomocnikiem podatnika może być przedstawiciel takich organizacji. Projekt ustawy zmieniającej Ordynację podatkową zakłada, że banki i SKOK-i mają sporządzić i przekazać w formie elektronicznej ministrowi finansów jednorazowo informację o otwartych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Komisja przyjęła poprawkę, która mówi, iż ten obowiązek może być wykonany również za pośrednictwem odpowiednich instytucji bankowych.REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA