reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska zaskarżyła przepisy dotyczące podatku wyjściowego

Komisja Europejska zaskarżyła przepisy dotyczące podatku wyjściowego

W październiku 2009 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o zaskarżeniu do ETS obowiązujących w Portugalii i Hiszpanii przepisów o podatku wyjściowym. Komisja uznała, że mają one charakter dyskryminacyjny.

Zgodnie z obowiązującymi w Hiszpanii przepisami, w przypadku gdy spółka przenosi swoją rezydencję podatkową do innego państwa członkowskiego albo przestaje prowadzić działalność na terenie Hiszpanii w ramach stałego zakładu, musi wskazać w deklaracji podatkowej niezrealizowane zyski. Podobnie przepisy obowiązujące w Portugalii przewidują, iż w przypadku zmiany miejsca rzeczywistego zarządu spółki i przeniesienie go do innego państwa członkowskiego albo zaprzestanie działalności w Portugalii w ramach stałego zakładu, spółka jest zobowiązana do zadeklarowania niezrealizowanych zysków do opodatkowania. Przepisy podatkowe obowiązujące w obu krajach nie przewidują obowiązku deklarowania niezrealizowanych zysków w innych sytuacjach.

Komisja Europejska uznała, iż wskazane zasady mogą zniechęcać spółki do zmiany miejsca prowadzenia działalności w ramach Unii Europejskiej. Stanowią swoistą karę nakładaną na spółki, które korzystają z gwarantowanej w Traktacie swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Ponieważ rządy Hiszpanii i Portugalii nie podjęły działań zmierzających do zmiany wskazanych przepisów, Komisja Europejska zdecydowała się na ich zaskarżenie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama