REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciąża za granicą pozbawi becikowego

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Gminy nie wiedzą, jak będą przyznawać becikowe, jeżeli kobieta w czasie ciąży przebywała za granicą, a w kraju ubiega się o świadczenie na wyprawkę dla dziecka.

Od listopada zmieniają się zasady przyznawania becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (obydwa wynoszą 1 tys. zł). Rodzic będzie musiał przedstawić w gminie dodatkowy dokument - zaświadczenie potwierdzające pozostawanie ciężarnej kobiety pod opieką lekarza, nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Autopromocja

Jednak wydane przez resort zdrowia rozporządzenie w tej sprawie nic nie mówi o tym, jak kobiety, które zaszły w ciążę za granicą i w międzyczasie wróciły do Polski lub te, które urodziły dziecko w innym kraju, a tu będą ubiegać się o becikowe, mają udokumentować objęcie opieką lekarską. Zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139 poz. 992 z późn. zm.) wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć do 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Nie wiadomo, czy wydane poza Polską zaświadczenie według innego, niż określony przez rozporządzenie wzór, może być podstawą do przyznania becikowego. Na nasze pytanie w tej sprawie ani Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ani Ministerstwo Zdrowia nie udzieliły nam odpowiedzi.

Problem na pewno będą miały gminy, do których będą zgłaszać się po becikowe ci rodzice, którzy m.in. w okresie trwania ciąży przebywali poza krajem.

- Gdy będziemy mieli taką sytuację, na pewno poprosimy resorty o interpretację przepisów i zamówimy opinię naszych prawników - mówi Regina Politowicz, dyrektor wydziału świadczeń socjalnych Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Zdaniem Wandy Niebrzegowskiej, kierownika działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, jeżeli kobieta będzie miała zaświadczenie wydane przez lekarza, który sprawował nad nią opiekę za granicą i zostanie ono potwierdzone opinią polskiego lekarza, becikowe będzie przyznane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jednak bez względu na to, czy kobieta przebywała w kraju, czy przez jakiś czas za granicą, samo zaświadczenie bez wymaganego przez ustawę warunku objęcia opieką od 10 tygodnia ciąży i tak nie będzie dla nas ważne - wyjaśnia Wanda Niebrzegowska.

Z tym też może być kłopot, bo, jak tłumaczy dr Grzegorz Południewski, ginekolog, np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii o ciąży mówi się dopiero, gdy płód ma 12 tygodni, dlatego część lekarzy może nie poświadczyć objęcia opieką ciężarnej już od 10 tygodnia.

Pewnym rozwiązaniem kwestii potwierdzenia objęcia opieką lekarską kobiety, która w czasie ciąży przebywała w innym państwie, może być przetłumaczenie na język polski zaświadczenia wydanego przez zagranicznego lekarza.

- Jeżeli przyszła matka poprosi go o zaświadczenie i potem zostanie ono przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, to być może będzie to podstawa do przyznania becikowego - zastanawia się Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS we Wrocławiu.

Dodaje, że nie wiadomo tylko, czy w kraju, w którym kobieta przebywała w czasie ciąży, lekarze w ogóle wydają zaświadczenia, które potwierdzają obcięcie opieką medyczną. Jeżeli nie, to niewykluczone, że młoda mama będzie musiała tam ponownie jechać tylko w celu wypełnienia przez niego polskiego formularza.

626 tys. łącznie świadczeń z tytułu urodzenia dziecka wypłaciły gminy w 2008 roku

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA