REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci: szkoły językowe zostaną opodatkowane VAT

REKLAMA

Jeśli nowelizacja ustawy o VAT wejdzie w życie w kształcie proponowanym przez resort finansów, usługi szkół języków obcych, które dziś są zwolnione z VAT, zostaną opodatkowane podstawową 22-proc. stawką - uważają eksperci prawa podatkowego.

Zaznaczają, że podatek nie obciąży tych klientów szkół, którzy zapłacą za usługę przed podwyżką oraz tych, których umowy mówią o cenie brutto za świadczoną usługę. W tym ostatnim przypadku koszty wprowadzenia podatku poniosą szkoły.

Autopromocja

"Gazeta Wyborcza" napisała, że szkoły języków obcych obawiają się nałożenia podstawowej stawki podatku VAT na ich usługi. Ministerstwo Finansów uchyliło się od odpowiedzi na pytanie gazety, czy szkoły będą objęte podatkiem, czy nie.

Przygotowany przez resort finansów projekt przewiduje m.in. przeniesienie do treści ustawy o VAT zapisów załącznika zawierającego wykaz towarów i usług zwolnionych z podatku. Ministerstwo przyznaje w uzasadnieniu do projektu, że zmiana spowoduje, iż zmniejszy się nieco zakres zwolnienia. Nie będą mogły z niego korzystać np. szkoły nauki jazdy. O szkołach językowych nie ma mowy.

Eksperci podatkowi nie mają jednak wątpliwości, że zmiana oznacza, iż usługi szkół językowych zostaną opodatkowane 22-proc. stawką VAT.

Doradca podatkowy z firmy Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy Janina Fornalik powiedziała, że projekt przewiduje, iż zakres usług zwolnionych z VAT nie obejmie szkół językowych. "To będzie skutkować wprowadzeniem 22 proc. VAT i podwyżką cen" - wyjaśniła. Jej zdaniem nie ma jednak szans, by proponowane przez resort finansów zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku lub 1 stycznia 2010 r., bo nowelizacja jest ciągle na etapie projektu. Zmiana będzie mogła wejść w życie w przyszłym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Podwyżki VAT, w przeciwieństwie do podatków dochodowych, można wprowadzać w trakcie roku podatkowego. Zmiany muszą mieć jednak odpowiednie vacatio legis. Powinny wejść w życie z rozpoczęciem kwartału, bowiem niektórzy podatnicy rozliczają się z podatku kwartalnie" - powiedziała.

Z kolei doradca podatkowy Andrzej Nikończyk z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy zaznaczył, że ze zwolnienia będą nadal korzystać niektóre kategorie szkół, także tych, które mogą uczyć języków. Chodzi m.in. o jednostki objęte systemem oświaty czy szkoły świadczące usługi kształcenia lub przekwalifikowywania zawodowego prowadzone na podstawie odrębnych przepisów.

"Usługi takich szkół, posiadających certyfikaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, będą zwolnione z VAT. W ramach tych usług można także uczyć języków obcych" - wyjaśnił. Dodał, że plan opodatkowania części szkół przy jednoczesnym przyznaniu zwolnienia innym, może rodzić pytanie, czy nie zostanie zaburzona konkurencja na rynku.

Nikończyk zaznaczył, że nadal zwolnione z VAT mają być usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli. "Nic nie stoi na przeszkodzie, by nauczyciel udzielał prywatnie lekcji grupie osób" - dodał.

Eksperci są zgodni, że osoby które zapłacą za cały kurs przed podwyżką podatku nie będą musiały dopłacać. Inaczej będzie jeśli opłata zostanie rozłożona na raty, a podwyżka nastąpi w trakcie kursu. Po zmianie do kwoty pozostałych do zapłaty rat powinien zostać doliczony VAT. "Wszystko zależy od umowy między szkołą a klientem. Jeśli umowa nie zawiera zapisu, że cena jest ceną netto, powiększaną o kwotę podatku, koszt podwyżki będzie musiała ponieść szkoła. Jeśli umowa zawiera zapis, że mamy do czynienia z ceną netto, podwyżka obciąży klienta" - wyjaśnił doradca podatkowy.

"Szkoły, które teraz zawierają umowy powinny przewidzieć, że może nastąpić podwyżka VAT. Aby zabezpieczyć się przed jej niekorzystnymi skutkami mogą zawrzeć odpowiednie zapisy w umowach" - radzi Janina Fornalik.

Do chwili publikacji tej depeszy Ministerstwo Finansów nie udzieliło informacji, czy projekt zmierza do likwidacji zwolnienia z VAT usług szkół językowych, czy nie.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA