REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci: szkoły językowe zostaną opodatkowane VAT

REKLAMA

Jeśli nowelizacja ustawy o VAT wejdzie w życie w kształcie proponowanym przez resort finansów, usługi szkół języków obcych, które dziś są zwolnione z VAT, zostaną opodatkowane podstawową 22-proc. stawką - uważają eksperci prawa podatkowego.

Zaznaczają, że podatek nie obciąży tych klientów szkół, którzy zapłacą za usługę przed podwyżką oraz tych, których umowy mówią o cenie brutto za świadczoną usługę. W tym ostatnim przypadku koszty wprowadzenia podatku poniosą szkoły.

Autopromocja

"Gazeta Wyborcza" napisała, że szkoły języków obcych obawiają się nałożenia podstawowej stawki podatku VAT na ich usługi. Ministerstwo Finansów uchyliło się od odpowiedzi na pytanie gazety, czy szkoły będą objęte podatkiem, czy nie.

Przygotowany przez resort finansów projekt przewiduje m.in. przeniesienie do treści ustawy o VAT zapisów załącznika zawierającego wykaz towarów i usług zwolnionych z podatku. Ministerstwo przyznaje w uzasadnieniu do projektu, że zmiana spowoduje, iż zmniejszy się nieco zakres zwolnienia. Nie będą mogły z niego korzystać np. szkoły nauki jazdy. O szkołach językowych nie ma mowy.

Eksperci podatkowi nie mają jednak wątpliwości, że zmiana oznacza, iż usługi szkół językowych zostaną opodatkowane 22-proc. stawką VAT.

Doradca podatkowy z firmy Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy Janina Fornalik powiedziała, że projekt przewiduje, iż zakres usług zwolnionych z VAT nie obejmie szkół językowych. "To będzie skutkować wprowadzeniem 22 proc. VAT i podwyżką cen" - wyjaśniła. Jej zdaniem nie ma jednak szans, by proponowane przez resort finansów zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku lub 1 stycznia 2010 r., bo nowelizacja jest ciągle na etapie projektu. Zmiana będzie mogła wejść w życie w przyszłym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Podwyżki VAT, w przeciwieństwie do podatków dochodowych, można wprowadzać w trakcie roku podatkowego. Zmiany muszą mieć jednak odpowiednie vacatio legis. Powinny wejść w życie z rozpoczęciem kwartału, bowiem niektórzy podatnicy rozliczają się z podatku kwartalnie" - powiedziała.

Z kolei doradca podatkowy Andrzej Nikończyk z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy zaznaczył, że ze zwolnienia będą nadal korzystać niektóre kategorie szkół, także tych, które mogą uczyć języków. Chodzi m.in. o jednostki objęte systemem oświaty czy szkoły świadczące usługi kształcenia lub przekwalifikowywania zawodowego prowadzone na podstawie odrębnych przepisów.

"Usługi takich szkół, posiadających certyfikaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, będą zwolnione z VAT. W ramach tych usług można także uczyć języków obcych" - wyjaśnił. Dodał, że plan opodatkowania części szkół przy jednoczesnym przyznaniu zwolnienia innym, może rodzić pytanie, czy nie zostanie zaburzona konkurencja na rynku.

Nikończyk zaznaczył, że nadal zwolnione z VAT mają być usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli. "Nic nie stoi na przeszkodzie, by nauczyciel udzielał prywatnie lekcji grupie osób" - dodał.

Eksperci są zgodni, że osoby które zapłacą za cały kurs przed podwyżką podatku nie będą musiały dopłacać. Inaczej będzie jeśli opłata zostanie rozłożona na raty, a podwyżka nastąpi w trakcie kursu. Po zmianie do kwoty pozostałych do zapłaty rat powinien zostać doliczony VAT. "Wszystko zależy od umowy między szkołą a klientem. Jeśli umowa nie zawiera zapisu, że cena jest ceną netto, powiększaną o kwotę podatku, koszt podwyżki będzie musiała ponieść szkoła. Jeśli umowa zawiera zapis, że mamy do czynienia z ceną netto, podwyżka obciąży klienta" - wyjaśnił doradca podatkowy.

"Szkoły, które teraz zawierają umowy powinny przewidzieć, że może nastąpić podwyżka VAT. Aby zabezpieczyć się przed jej niekorzystnymi skutkami mogą zawrzeć odpowiednie zapisy w umowach" - radzi Janina Fornalik.

Do chwili publikacji tej depeszy Ministerstwo Finansów nie udzieliło informacji, czy projekt zmierza do likwidacji zwolnienia z VAT usług szkół językowych, czy nie.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

  Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

  Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

  Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

  Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

  Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

  Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  Nowe oszustwo na rynku finansowym: przestępcy oferują „klejnoty flippowe”

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  Do jakiej kwoty nie płaci się podatku od darowizny?

  Podatek od darowizny dotyka wielu osób w Polsce. W 2023 roku wprowadzono znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn, które wpłynęły na kwoty wolne od podatku. W tym artykule skupimy się na aktualnym stanie prawnym, przywołując obowiązujące regulacje.

  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  REKLAMA