reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej porządku w bazach danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie

Więcej porządku w bazach danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie

W dniu 21 listopada 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie baz danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie (Dz. U. Nr 132, poz. 1092), wydane na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495 ze zmianami). Celem nowego rozporządzenia jest uporządkowanie zgromadzonych informacji w bazie danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie.

Od tego roku obowiązkiem producentów, czy importerów sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest osiąganie odpowiedniego poziomu zbierania zużytego sprzętu. W zależności od rodzaju wprowadzanych na rynek urządzeń, inne są poziomy odzysku i recyklingu odpadów ze starych telewizorów, pralek czy narzędzi elektrycznych. Należy podkreślić, iż pod pojęciem „narzędzi elektrycznych” kryją się takie przedmioty powszechnego użytku jak: wiertarki, piły czy maszyny do szycia.

Baza danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie, zgodnie z ustawą, prowadzona jest przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (dalej „GIOŚ”) na podstawie danych przesyłanych przez przedsiębiorców wpisanych do rejestru w kwartalnych i rocznych sprawozdaniach, a także na podstawie zbiorczej informacji o wynikach kontroli zakładów przetwarzania, sporządzanej przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. W bazie danych gromadzone są dane oddzielnie dla różnych urządzeń.

Rozporządzenie określa niezbędny zakres informacji objętych obowiązkiem zbierania i przetwarzania, sposób prowadzenia bazy danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie oraz wzór raportu o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem.

Informacje, objęte obowiązkiem zbierania i przetwarzania, zgodnie z § 2 rozporządzenia, dotyczą m.in. zebranego sprzętu, przetworzonego zużytego sprzętu, odpadów powstałych po przetworzeniu zużytego sprzętu, odpadów poddanych procesowi odzysku, miejscach zbierania zużytego sprzętu, sprzętu wprowadzanego do obrotu, a także osiągniętych poziomów zbierania zużytego sprzętu, osiągniętych poziomów odzysku i recyklingu oraz wysokości opłaty produktowej za nieosiągnięcie określonego poziomu zbierania, odzysku i recyklingu.

Zakresem informacji objętym obowiązkiem zbierania i przetwarzania jest objęty również wykaz przedsiębiorców i organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wpisanych do rejestru.

Rozporządzenie rozszerza również zakres informacji zawartych w rocznym raporcie o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, który co roku sporządzany jest przez GIOŚ. W raporcie tym znajdują się m.in. informacje o ilości wpisanych i wykreślonych podmiotów z rejestru, informacje o umowach zawartych pomiędzy wprowadzającymi sprzęt a organizacjami odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wiadomości o prowadzonych procesach odzysku oraz zdolnościach przetwórczych zakładów przetwarzania.

Rozporządzenie ujednolica system zbierania i przetwarzania danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie. Jednoznacznie określa, jakie informacje objęte są obowiązkiem zbierania i przetwarzania, a zatem przedsiębiorcy, obowiązani do składania sprawozdań, przy ich formułowaniu powinni posiłkować się przepisami rozporządzenia.

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama