Podpis elektroniczny dla celów podatkowych
REKLAMA
Zamieszanie wokół zastosowania podpisu elektronicznego dla potrzeb deklaracji podatkowych spowodowały pojawiające się informacje, z których wynikało, że Ministerstwo Finansów zamierza przygotować nowe propozycje przewidujące wprowadzenie odrębnego podpisu elektronicznego. Informacje te wywołały zaniepokojenie.
REKLAMA
Poseł Bogdan Lewandowski (Socjaldemokracja Polska) złożył w tej sprawie interpelację. Podkreślił w niej, że uwzględnienie dla celów podatkowych tylko jednego, ściśle określonego certyfikatu elektronicznego wiązałoby się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Poseł zwracał uwagę na ewentualne utrudnienia, jakie wynikałyby z konieczności stosowania kilku odrębnych certyfikatów elektronicznych dla różnych celów. Mogłoby to zniechęcać do korzystania z e-podpisu – obawiał się poseł Bogdan Lewandowski.
Jak podkreślał, ograniczenie możliwości stosowania certyfikatów wystawianych przez uprawnione podmioty miałoby wpływ na rynek usług podpisu elektronicznego. „Wydaje się, że dla potrzeb formalnego kontaktu osób fizycznych i prawnych z organami administracji publicznej zastosowanie powinny znaleźć certyfikaty elektroniczne wystawiane przez zajmujące się tym przedsiębiorstwa, nie zaś odrębne podpisy elektroniczne tworzone dla indywidualnych celów przez poszczególne instytucje publiczne”.
W odpowiedzi Ministerstwa Finansów na poselską interpelację podkreślono, że w projekcie zmiany ustawy – Ordynacja podatkowa, nad którym trwają prace w Sejmie, zawarto delegację dla ministra finansów do określenia w rozporządzeniu – w porozumieniu z ministrem zajmującym się informatyzacją – elektronicznego formatu deklaracji i podań.
REKLAMA
W rozporządzeniu zostałby również określony sposób przesyłania deklaracji i podań za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz rodzaje podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone poszczególne typy deklaracji lub podania. Jak podkreślono w odpowiedzi Ministerstwa Finansów, projektowana ustawa nie przewiduje wprowadzenia nowej kategorii podpisu elektronicznego. Oprócz tego projekt nie uzależnia ważności i skuteczności podpisu elektronicznego w zależności od firmy (dostawcy) oferującej tzw. bezpieczne podpisy elektroniczne.
W wyjaśnieniach MF zwrócono również uwagę, że wraz z projektem zmiany Ordynacji podatkowej do Sejmu przesłano projekty aktów wykonawczych, w tym również rozporządzenia w sprawie przesyłania deklaracji i podań za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W rozporządzeniu tym przewidziano rodzaje podpisów, o których mowa w ustawie o podpisie elektronicznym – zapewniło Ministerstwo Finansów.
Jak ocenił w rozmowie z „GP” poseł Bogdan Lewandowski, informacje zawarte w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów to dobra wiadomość. – Jest bowiem szansa na to, że będą obowiązywały racjonalne rozwiązania – powiedział „GP” poseł Bogdan Lewandowski.
Niewykluczone, że trzecie czytanie propozycji zmian w Ordynacji podatkowej może być przeprowadzone na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 17-20 maja br.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA