reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustawy o VAT: Do zwolnienia VAT będzie można powrócić

Nowelizacja ustawy o VAT: Do zwolnienia VAT będzie można powrócić

Firmy, które w tym roku przekroczą limit obrotów 50 tys. zł, dokonują rejestracji VAT. W związku z podwyżką limitu do 100 tys. zł będą mogły wrócić do zwolnienia w 2010 roku. Warunkiem zwolnienia będzie złożenie zawiadomienia do 15 stycznia 2010 r.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, którą w tym tygodniu zajmuje się Sejm, zwiększa w 2010 roku limit obrotów, po którego przekroczeniu przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia podmiotowego z 50 tys. zł do 100 tys. zł. Firmy, które w tym roku przekroczą lub już przekroczyły obecny próg dla zwolnienia i zarejestrowały się już na potrzeby VAT, nie mają powodu do obaw. Będą mogły w 2010 roku powrócić do zwolnienia.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii KND & Partnerzy, podkreśla, że zwiększony limit zwolnienia ma dotyczyć wszystkich podatników, którzy nie przekroczyli w 2009 roku kwoty obrotów w wysokości 100 tys. zł, także tych, którzy przekroczyli obecny limit oraz musieli zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni. Podatnicy ci nie będą musieli czekać cały rok, aby powrócić do zwolnienia.

Jak wyjaśnia Agnieszka Laskowska, doradca podatkowy w KPMG, podatnik, przekraczając w 2009 roku limit obrotów 50 tys. zł, powinien dokonać rejestracji dla celów VAT i rozliczać ten podatek, gdyż do tego zobowiązują go obecne przepisy. Jeżeli jednak obrót przedsiębiorcy nie przekroczy w 2009 roku kwoty 100 tys. zł, to od przyszłego roku będzie mógł powrócić do zwolnienia z VAT.

Przepis przejściowy

Wynika to z przepisu przejściowego zawartego w projekcie. Zgodnie z nim podatnicy, u których łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 roku była wyższa niż 50 tys. zł i nie przekroczyła 100 tys. zł, mogą w 2010 roku skorzystać ze zwolnienia z VAT, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 15 stycznia 2010 r.

- W tym przypadku nie obowiązuje przepis o rocznej karencji w powrocie do zwolnienia - mówi Anna Gorwa, specjalista ds. podatków w Dziale Doradztwa Podatkowego HLB Sarnowski & Wiśniewski.

Zwolnienie dla wszystkich

Wyjaśnijmy, że z art. 113 ust. 11 ustawy o VAT wynika, iż podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z VAT ze względu na przekroczenie w 2009 roku kwoty sprzedaży opodatkowanej w wysokości 50 tys. zł, może ponownie z niego skorzystać, ale dopiero po upływie roku. Jak wskazuje Paweł Jabłonowski, szef Departamentu Podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, przepis przejściowy zawarty w nowelizacji będzie przepisem szczególnym w stosunku do tej regulacji.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama