REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy o VAT: Do zwolnienia VAT będzie można powrócić

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Firmy, które w tym roku przekroczą limit obrotów 50 tys. zł, dokonują rejestracji VAT. W związku z podwyżką limitu do 100 tys. zł będą mogły wrócić do zwolnienia w 2010 roku. Warunkiem zwolnienia będzie złożenie zawiadomienia do 15 stycznia 2010 r.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, którą w tym tygodniu zajmuje się Sejm, zwiększa w 2010 roku limit obrotów, po którego przekroczeniu przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia podmiotowego z 50 tys. zł do 100 tys. zł. Firmy, które w tym roku przekroczą lub już przekroczyły obecny próg dla zwolnienia i zarejestrowały się już na potrzeby VAT, nie mają powodu do obaw. Będą mogły w 2010 roku powrócić do zwolnienia.

Autopromocja

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii KND & Partnerzy, podkreśla, że zwiększony limit zwolnienia ma dotyczyć wszystkich podatników, którzy nie przekroczyli w 2009 roku kwoty obrotów w wysokości 100 tys. zł, także tych, którzy przekroczyli obecny limit oraz musieli zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni. Podatnicy ci nie będą musieli czekać cały rok, aby powrócić do zwolnienia.

Jak wyjaśnia Agnieszka Laskowska, doradca podatkowy w KPMG, podatnik, przekraczając w 2009 roku limit obrotów 50 tys. zł, powinien dokonać rejestracji dla celów VAT i rozliczać ten podatek, gdyż do tego zobowiązują go obecne przepisy. Jeżeli jednak obrót przedsiębiorcy nie przekroczy w 2009 roku kwoty 100 tys. zł, to od przyszłego roku będzie mógł powrócić do zwolnienia z VAT.

Przepis przejściowy

Wynika to z przepisu przejściowego zawartego w projekcie. Zgodnie z nim podatnicy, u których łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 roku była wyższa niż 50 tys. zł i nie przekroczyła 100 tys. zł, mogą w 2010 roku skorzystać ze zwolnienia z VAT, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 15 stycznia 2010 r.

- W tym przypadku nie obowiązuje przepis o rocznej karencji w powrocie do zwolnienia - mówi Anna Gorwa, specjalista ds. podatków w Dziale Doradztwa Podatkowego HLB Sarnowski & Wiśniewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie dla wszystkich

Wyjaśnijmy, że z art. 113 ust. 11 ustawy o VAT wynika, iż podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z VAT ze względu na przekroczenie w 2009 roku kwoty sprzedaży opodatkowanej w wysokości 50 tys. zł, może ponownie z niego skorzystać, ale dopiero po upływie roku. Jak wskazuje Paweł Jabłonowski, szef Departamentu Podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, przepis przejściowy zawarty w nowelizacji będzie przepisem szczególnym w stosunku do tej regulacji.

 

- Dzięki temu z wyższego limitu zwolnienia skorzystają również przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali się już dla celów VAT w związku z przekroczeniem limitu 50 tys. zł w trakcie 2009 roku, a których sprzedaż w tym roku nie przekroczy 100 tys. zł - mówi Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP.

Potrzebna korekta

Jeśli w okresie, w którym podmiot był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, nabywał on towary i odliczał VAT naliczony, to w momencie powrotu do zwolnienia musi skorygować podatek odliczony (oddać go do urzędu skarbowego), gdyż towary nie będą już służyć czynnościom opodatkowanym. Na ten aspekt zwraca uwagę Piotr Liss, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, który podkreśla, że podobnie wygląda kwestia ze środkami trwałymi. W tym przypadku, gdy podatnik zdecyduje się na powrót do zwolnienia, będzie musiał dokonać korekty podatku odliczonego w trybie art. 91 ustawy o VAT w związku z tym, że środki te nie będą używane w działalności opodatkowanej.

- Z tych względów należy zastanowić się przed powrotem do zwolnienia po czasie, gdy było się podatnikiem VAT czynnym - radzi Piotr Liss.

Wczoraj sejmowa komisja wprowadziła do projektu poprawkę precyzującą, że z wyższego limitu skorzystają także podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych w 2009 roku, u których łączna wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzonej działalności przekroczyła 50 tys. zł, ale nie przekroczyła 100 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA