reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dokumenty elektroniczne z mocą urzędową

Dokumenty elektroniczne z mocą urzędową

Z dniem 18 stycznia 2010 roku weszły w życie przepisy zmieniające ustawę z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz. U. 2009 nr 215 poz. 1663).

Celem nowelizacji jest nadanie odpisom i zaświadczeniom wydawanym przez centralną informację o zastawach rejestrowych w formie elektronicznej, które są opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, mocy dokumentów urzędowych.

Dotychczas, dokumenty wydawane w formie elektronicznej, mimo opatrzenia ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, pozbawione były mocy dokumentów urzędowych. Było to sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, a dokładniej z dyrektywą 1999/93/WE, która w art. 5 ust. 2 wyraźnie zobowiązuje państwa członkowskie do uznawania skuteczności prawnej podpisów elektronicznych.

Nadanie odpisom i dokumentom w formie elektronicznej mocy dokumentów urzędowych, znacznie zwiększy ich atrakcyjność, ponieważ dokumenty uzyskane tą drogą, nie będą miały już jedynie charakteru informacyjnego czy prywatnego dokumentu w postępowaniu sądowym.

Wprowadzone zmiany dotyczą art. 42 ustawy, którego ust. 3 otrzymał następujące brzmienie: „Odpisy i zaświadczenia wydane w formie papierowej przez centralną informację
o zastawach rejestrowych mają moc dokumentów urzędowych”. Co więcej, wprowadzono ust. 3a o następującej treści: „ Odpisy i zaświadczenia wydane drogą elektroniczną przez centralną informację o zastawach rejestrowych opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu mają moc dokumentów urzędowych”.

W opinii Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy, wprowadzona nowelizacja wpłynie pozytywnie na usprawnienie obrotu gospodarczego i tym samym upowszechni informatyzację w dziedzinie zastawów rejestrowych, a to z kolei może przełożyć się na zwiększenie wpływów podatkowych do budżetu państwa.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama