Dokumenty elektroniczne z mocą urzędową
REKLAMA
Celem nowelizacji jest nadanie odpisom i zaświadczeniom wydawanym przez centralną informację o zastawach rejestrowych w formie elektronicznej, które są opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, mocy dokumentów urzędowych.
REKLAMA
Dotychczas, dokumenty wydawane w formie elektronicznej, mimo opatrzenia ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, pozbawione były mocy dokumentów urzędowych. Było to sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, a dokładniej z dyrektywą 1999/93/WE, która w art. 5 ust. 2 wyraźnie zobowiązuje państwa członkowskie do uznawania skuteczności prawnej podpisów elektronicznych.
Nadanie odpisom i dokumentom w formie elektronicznej mocy dokumentów urzędowych, znacznie zwiększy ich atrakcyjność, ponieważ dokumenty uzyskane tą drogą, nie będą miały już jedynie charakteru informacyjnego czy prywatnego dokumentu w postępowaniu sądowym.
Wprowadzone zmiany dotyczą art. 42 ustawy, którego ust. 3 otrzymał następujące brzmienie: „Odpisy i zaświadczenia wydane w formie papierowej przez centralną informację
o zastawach rejestrowych mają moc dokumentów urzędowych”. Co więcej, wprowadzono ust. 3a o następującej treści: „ Odpisy i zaświadczenia wydane drogą elektroniczną przez centralną informację o zastawach rejestrowych opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu mają moc dokumentów urzędowych”.
W opinii Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy, wprowadzona nowelizacja wpłynie pozytywnie na usprawnienie obrotu gospodarczego i tym samym upowszechni informatyzację w dziedzinie zastawów rejestrowych, a to z kolei może przełożyć się na zwiększenie wpływów podatkowych do budżetu państwa.
Maciej Szulikowski
Radca Prawny i Partner Zarządzający
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA