Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłych rewidentów
REKLAMA
Już 30 stycznia wchodzą w życie przepisy rozporządzenie Ministra Finansów z 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz.U. Nr 6, poz. 36).
REKLAMA
Nowe przepisy umożliwiają osobom bez wyższego wykształcenia przystąpienie do egzaminów na biegłego rewidenta. Jednakże do rejestru biegłych rewidentów zostanie wpisana osoba dopiero po spełnieniu warunków określonych przepisami ustawy, w tym warunku udokumentowania ukończenia studiów wyższych.
Warunkiem przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego jest złożenie do Komisji Egzaminacyjnej, w terminie określonym przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, zgłoszenia o przystąpieniu do postępowania kwalifikacyjnego oraz kwestionariusza osobowego.
Rozporządzenie określa zasady odbywania praktyki kandydata na biegłego rewidenta. W myśl przepisów, w trakcie odbywania praktyki kandydat na biegłego rewidenta powinien nabyć umiejętności w zakresie znajomości organizacji i techniki prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sposobów spełniania wymagań stawianych dokumentowaniu zapisów księgowych. Powinien także nabyć umiejętności w zakresie ewidencji zdarzeń gospodarczych oraz sporządzania sprawozdań finansowych i deklaracji podatkowych, ubezpieczeniowych oraz innych sprawozdań i deklaracji a także posługiwania się przepisami prawa niezbędnymi w realizacji zadań służb finansowo-księgowych.
REKLAMA
Praktyka powinna odbywać się w jednostkach zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn.zm.), zwanych dalej jednostkami, podmiotach prowadzących usługowo księgi rachunkowe dla tych jednostek, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, jeżeli prowadzą usługowo księgi rachunkowe dla tych jednostek.
Kandydat na biegłego rewidenta powinni odbyć praktyki na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż pół etatu, na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem lub jednostką. Praktyka może również odbywać się na podstawie umowy spółki, w której kandydat na biegłego rewidenta jest wspólnikiem, partnerem lub komplementariuszem, a także w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez kandydata na biegłego rewidenta.
W ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia praktyki kandydat na biegłego rewidenta ma obowiązek powiadomić w formie pisemnej komisję egzaminacyjną o miejscu, formie odbywania praktyki i dacie jej rozpoczęcia oraz przekazać oświadczenie podmiotu lub jednostki, w której odbywa praktykę, że spełnia wymagane warunki.
W rozporządzeniu zostały także określone warunki przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów, tryb i sposób przeprowadzania egzaminów, tryb i termin wnoszenia odwołań od wyników egzaminów oraz zasady odbywania aplikacji kandydata na biegłego rewidenta.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA