reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 21, poz. 104), której celem jest wdrożenie dyrektywy 2005/89/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r., dotyczącej działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych. Nowelizacja zawiera również zmiany służące wdrożeniu zmian przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1228/2003/WE z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej.

Nowelizacja przewiduje, że odbiorca ma prawo zakupu paliw gazowych lub energii od wybranego przez siebie sprzedawcy. Zobowiązuje ona również sprzedawców paliw do: sporządzania oferty sprzedaży paliw gazowych lub energii, która powinna określać warunki ich sprzedaży, publikowania na stronach internetowych oraz udostępniania do publicznego wglądu w swojej siedzibie informacji o ofertach sprzedaży paliw gazowych lub energii.

W wyniku nowelizacji odbiorcy będą mieli możliwość porównania ofert poszczególnych dostawców energii. Nowe przepisy nakładają na operatorów obowiązek zamieszczenia na swoich stronach internetowych oraz udostępniania do publicznego wglądu w swoich siedzibach aktualnej listy sprzedawców energii elektrycznej, z którymi operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego zawarł umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, informacji o sprzedawcy z urzędu energii elektrycznej, działającym na obszarze działania operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego oraz wzorców umów zawieranych z użytkownikami systemu, w szczególności wzorców umów zawieranych z odbiorcami końcowymi.

Ponadto w wyniku nowelizacji zmianę sprzedawcy energii uregulowano na poziomie ustawowym. Odbiorca będzie mógł wypowiedzieć umowę, na podstawie której przedsiębiorstwo energetyczne dostarcza mu  paliwa gazowe lub energię, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, składając przedsiębiorstwu energetycznemu pisemne oświadczenie o wypowiedzeniu tej umowy. Umowa ta ulegnie rozwiązaniu z ostatnim dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym oświadczenie odbiorcy dotarło do przedsiębiorstwa energetycznego. Odbiorca będzie mógł również wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy.

Zgodnie z nowelizacją, operator ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za zawinione ograniczenia w dostawach prądu. Jeżeli poszkodowanym jest odbiorca indywidualny przysługiwać mu będzie rekompensata w wysokości do 5 tys. zł. Natomiast w odniesieniu do przedsiębiorstw nie ustanowiono takiego limitu. Górna granica wypłacanych odszkodowań uzależniona jest również od ilości poszkodowanych. Gdy jest ich wielu, wtedy niezależnie czy odbiorcą jest osoba fizyczna czy przedsiębiorca ustawa określa górny limit odszkodowania jakie łącznie zapłaci operator. Aby uzyskać odszkodowanie poszkodowany musi udowodnić ograniczenie dostaw, winę dostawcy i poniesione szkody.

Przewidziane w nowelizacji zmiany uwzględniają dotychczasowe doświadczenia związane z funkcjonowaniem sektora energetycznego. Mają one na celu poprawienie bezpieczeństwa dostaw energii oraz bardziej racjonalne rozłożenie kompetencji z tym związanych pomiędzy różnych uczestników sektora energetycznego.

Barbara Jureczek, Aneta Wrona

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama