REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa ustawa o finansach publicznych

REKLAMA

Rządowy projekt ustawy o finansach publicznych wzbudził krytykę części posłów. Z powodu zgłoszonych licznych poprawek ponownie zajmie się nim sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Sejm debatował wczoraj nad sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o finansach publicznych.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z uzasadnieniem ma on zapewnić jawność i przejrzystość finansów publicznych. Definiuje pojęcia takie jak: środki publiczne, w tym dochody i przychody publiczne, wydatki i rozchody publiczne, deficyt, nadwyżkę sektora finansów publicznych, państwowy dług publiczny. Przyjmując propozycje rządowe, komisja odrzuciła jednocześnie projekt ustawy zgłoszony dwa lata temu przez posłów Platformy Obywatelskiej.

Za przyjęciem rządowego projektu opowiedział się wczoraj poseł Mieczysław Jedoń z SLD, w imieniu swego klubu zgłosił jednocześnie wiele poprawek. Niektóre mają wyeliminować przepisy uznane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej za niezgodne z prawem unijnym, inne – jak twierdzi poseł M. Jedoń – obniżą i zracjonalizują wydatki publiczne czy doprecyzują przepisy dotyczące udzielania pożyczek od państwa dla samorządów.

Poseł Zbigniew Chlebowski (PO) powiedział podczas debaty, że rządowy projekt ustawy zachowuje obecny zakres podmiotowy sektora finansów publicznych. Co prawda, likwiduje tzw. środki specjalne, ale w ich miejsce wprowadza nowe fundusze celowe.

REKLAMA

– Organizacja sektora finansów publicznych pozostaje w niezmienionym kształcie. My chcieliśmy skupić w systemie budżetowym wszystkie środki publiczne. Pozwoliłoby to na pełną kontrolę dochodów i wydatków, także środków z UE – tłumaczył poseł PO. Jego zdaniem przyjęcie ustawy będzie oznaczać, że znaczna część środków budżetowych nadal pozostanie poza kontrolą parlamentu.
– Ustawę o finansach publicznych w niedalekiej przyszłości trzeba będzie napisać od nowa, uzupełniając brakujące elementy – uważa Zbigniew Chlebowski. PO jeszcze na etapie prac komisji złożyła tzw. wnioski mniejszości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobne do PO zdanie reprezentuje klub PiS. Poseł Andrzej Diakonow skrytykował brak w ustawie rozwiązań dotyczących jednolitego systemu informatycznego dla całego sektora finansów publicznych oraz pozostawienie w nim m.in. zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych.

– Ustawa nie usuwa niejasnych relacji między funduszami celowymi czy agencjami Skarbu Państwa a Skarbem Państwa – stwierdził poseł A. Diakonow, króry także zgłosił kilka poprawek.

Również poseł Leszek Świętochowski z PSL wyraził obawę, czy ustawa – jeżeli zostanie przyjęta – przetrwa próbę czasu bez konieczności jej szybkiej nowelizacji. Z kolei LPR uważa, że ustawę powinien przyjąć nowy parlament.
Wraz ze zgłoszonymi poprawkami projekt trafi ponownie do prac Komisji Finansów Publicznych.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA