| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VI Dyrektywa VAT

VI Dyrektywa VAT

Tylko do końca tego roku deputowani Parlamentu Europejskiego i Rada mają czas na zmianę Szóstej Dyrektywy w sprawie VAT, która ujednolica system podatkowy. Jeśli nie zdążą z poprawkami, minimalna stawka podatkowa wynosząca obecnie 15 proc. będzie mogła być jeszcze niższa.

Na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego odbyła się prezentacja projektu zmiany Szóstej Dyrektywy, dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w ramach procedury konsultacji. Jest to dopiero pierwszy etap uchwalania poprawek. Tekst dyrektywy musi przejść jeszcze przez sześć głosowań, a czas nagli. Poprawki powinny być przyjęte do końca tego roku. Obecne przepisy stanowią, że do 31 grudnia 2005 r. podstawowa stawka VAT nie może być niższa niż 15 proc. Rada i Parlament zdecydować więc mają o wysokości stawki po tej dacie. (Państwo członkowskie może zastosować jedną lub dwie stawki obniżone).

Proponowane zmiany dotyczą także akcyzy i wspólnej taryfy celnej, wyjaśniają, co należy rozumieć przez pojęcia „droga elektroniczna”, „miejsce dostawy lub miejsce świadczenia” i „stosowane stawki wymiany”.

Na mocy Szóstej Dyrektywy Komisja ma za zadanie składać Radzie co dwa lata raporty na temat funkcjonowania systemu VAT. Nowy projekt przewiduje wydłużenie tego terminu do 4 lat, aby kontrolowany okres był bardziej znaczący. – Dyrektywa wymaga gruntownego przemodelowania i restrukturyzacji zgodnie ze wspólnotowymi zasadami redakcji aktów legislacyjnych – stwierdził w czasie obrad sesji Parlamentu deputowany sprawozdawca Ian Hudghton. – Nowe przepisy są dużo krótsze i bardziej precyzyjne.

Zmiana Szóstej Dyrektywy prowadzi do likwidacji zwolnień, które utraciły rację bytu. W Unii obowiązuje wiele zwolnień przyznawanych państwom nowo przyjętym, na przykład w drugim etapie rozszerzenia – Austrii, Szwecji, Finlandii, Grecji, Portugalii i Hiszpanii, ale tylko nieliczne z tych zwolnień ujęte są w przepisach Szóstej Dyrektywy. Specjalne systemy podatkowe dotyczą państw zamorskich (ulgi o charakterze terytorialnym), pewnych podmiotów, dóbr i usług, w szczególności małych przedsiębiorstw, rolnictwa, usług o „dużym udziale rąk do pracy” i agencji podróży, a także usług świadczonych drogą elektroniczną.

Katarzyna Żaczkiewicz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Lorenc

ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »