VI Dyrektywa VAT
REKLAMA
Na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego odbyła się prezentacja projektu zmiany Szóstej Dyrektywy, dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w ramach procedury konsultacji. Jest to dopiero pierwszy etap uchwalania poprawek. Tekst dyrektywy musi przejść jeszcze przez sześć głosowań, a czas nagli. Poprawki powinny być przyjęte do końca tego roku. Obecne przepisy stanowią, że do 31 grudnia 2005 r. podstawowa stawka VAT nie może być niższa niż 15 proc. Rada i Parlament zdecydować więc mają o wysokości stawki po tej dacie. (Państwo członkowskie może zastosować jedną lub dwie stawki obniżone).
REKLAMA
Proponowane zmiany dotyczą także akcyzy i wspólnej taryfy celnej, wyjaśniają, co należy rozumieć przez pojęcia „droga elektroniczna”, „miejsce dostawy lub miejsce świadczenia” i „stosowane stawki wymiany”.
Na mocy Szóstej Dyrektywy Komisja ma za zadanie składać Radzie co dwa lata raporty na temat funkcjonowania systemu VAT. Nowy projekt przewiduje wydłużenie tego terminu do 4 lat, aby kontrolowany okres był bardziej znaczący. – Dyrektywa wymaga gruntownego przemodelowania i restrukturyzacji zgodnie ze wspólnotowymi zasadami redakcji aktów legislacyjnych – stwierdził w czasie obrad sesji Parlamentu deputowany sprawozdawca Ian Hudghton. – Nowe przepisy są dużo krótsze i bardziej precyzyjne.
Zmiana Szóstej Dyrektywy prowadzi do likwidacji zwolnień, które utraciły rację bytu. W Unii obowiązuje wiele zwolnień przyznawanych państwom nowo przyjętym, na przykład w drugim etapie rozszerzenia – Austrii, Szwecji, Finlandii, Grecji, Portugalii i Hiszpanii, ale tylko nieliczne z tych zwolnień ujęte są w przepisach Szóstej Dyrektywy. Specjalne systemy podatkowe dotyczą państw zamorskich (ulgi o charakterze terytorialnym), pewnych podmiotów, dóbr i usług, w szczególności małych przedsiębiorstw, rolnictwa, usług o „dużym udziale rąk do pracy” i agencji podróży, a także usług świadczonych drogą elektroniczną.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat