Becikowe bez specjalnego wzoru zaświadczenia lekarskiego
REKLAMA
Przypomnijmy, że w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 50, poz. 301) zmieniły się zasady wypłacania zasiłku i zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego. Nowe przepisy obowiązują od 31 marca 2010 r. Obecnie wystarczy potwierdzenie co najmniej jednego badania, wykonanego przez ginekologa lub położną w trakcie trwania ciąży. Wcześniej należało poświadczyć aż trzy wizyty, w tym jedną przed 10 tygodniem ciąży.
REKLAMA
Przedmiotową ustawą dokonano zmian, które dopuszczają możliwość wystawiania zaświadczeń potwierdzających pozostawanie kobiety w ciąży pod opieką medyczną nie tylko przez lekarza, ale także przez położną.
Nowelizacja zawiesza do dnia 31 grudnia 2011 r. obowiązek, który w wielu przypadkach był trudny do spełnienia, dołączania do wniosku o wypłatę becikowego lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka zaświadczenia, które potwierdzałoby, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną w okresie od 10 tygodnia ciąży do porodu. Teraz potrzebne jest tylko jedno zaświadczenie uzyskane w trakcie trwania całej ciąży. Nie ma jednak przepisów, które określałyby wzór takiego zaświadczenia, dlatego gminy wypłacające świadczenie powinny honorować każdy rodzaj zaświadczenia, jeżeli tylko umożliwia identyfikację osoby je wystawiającej.
Natomiast rodzice, którzy wystąpili o wypłatę becikowego po dniu 1 listopada 2009 r., ale odmówiono im jego wypłaty, z powodu braku zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży, mogą ponownie ubiegać się o jego wypłatę. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do końca września.
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat