| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Becikowe bez specjalnego wzoru zaświadczenia lekarskiego

Becikowe bez specjalnego wzoru zaświadczenia lekarskiego

Przepisy nie określają wzoru zaświadczenia lekarskiego w przypadku potwierdzania prawa do becikowego. Gminy powinny honorować każdy rodzaj zaświadczenia, pod warunkiem, że umożliwia identyfikację osoby wystawiającej to zaświadczenie.

Przypomnijmy, że w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 50, poz. 301) zmieniły się zasady wypłacania zasiłku i zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego. Nowe przepisy obowiązują od 31 marca 2010 r. Obecnie wystarczy potwierdzenie co najmniej jednego badania, wykonanego przez ginekologa lub położną w trakcie trwania ciąży. Wcześniej należało poświadczyć aż trzy wizyty, w tym jedną przed 10 tygodniem ciąży.

Przedmiotową ustawą dokonano zmian, które dopuszczają możliwość wystawiania zaświadczeń potwierdzających pozostawanie kobiety w ciąży pod opieką medyczną nie tylko przez lekarza, ale także przez położną.

Nowelizacja zawiesza do dnia 31 grudnia 2011 r. obowiązek, który w wielu przypadkach był trudny do spełnienia, dołączania do wniosku o wypłatę becikowego lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka zaświadczenia, które potwierdzałoby, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną w okresie od 10 tygodnia ciąży do porodu. Teraz potrzebne jest tylko jedno zaświadczenie uzyskane w trakcie trwania całej ciąży. Nie ma jednak przepisów, które określałyby wzór takiego zaświadczenia, dlatego gminy wypłacające świadczenie powinny honorować każdy rodzaj zaświadczenia, jeżeli tylko umożliwia identyfikację osoby je wystawiającej.

Natomiast rodzice, którzy wystąpili o wypłatę becikowego po dniu 1 listopada 2009 r., ale odmówiono im jego wypłaty, z powodu braku zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży, mogą ponownie ubiegać się o jego wypłatę. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do końca września.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »