Zmiany w systemie zgłoszeń INTRASTAT
REKLAMA
Komisja Europejska dokonała zmiany w przepisach dotyczących danych statystycznych odnoszących się do handlu towarami między państwami należącymi do UE.
REKLAMA
W związku z tym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT (Dz. U. Nr 89, poz. 846, Nr 282, poz. 2809, z 2005 r. Nr 257, poz. 2154 oraz z 2006 r. Nr 243, poz. 1765), w załączniku nr 3 do rozporządzenia zaproponowano wprowadzenie poniższych zmian.
Aneksy „A” i „E” do załącznika nr 3 zostały zastąpione aneksami w brzmieniu określonym w załącznikach nr 1 i 2 do projektowanego rozporządzenia. W części II załącznika nr 3 zamieszczono wyjaśnienia, w jakich szczególnych przypadkach zastosowanie mają nowe kody rodzajów transakcji oraz niektóre wprowadzone wyłączenia z obowiązku statystycznego. Ponadto dodano pojęcia rezydenta i nierezydenta jako podmiotów uczestniczących w obrocie towarowym (przyjęto, iż właściwe będzie odwołanie w tym zakresie do przepisów prawa dewizowego).
Wprowadzone zostało pojęcie „początkowego państwa członkowskiego”. Pojęcie to zostało użyte w załączniku do rozporządzenia Komisji (UE) nr 96/2010 z dnia 4 lutego 2010r. w celu wskazania, iż mowa tu o państwie inicjującym procesy wykazywane pod poszczególnymi kodami transakcji.
Ponadto doprecyzowano, iż towary przywożone lub wywożone po uszlachetnianiu powinny być zgłaszane do systemu INTRASTAT z podaniem nie tylko wartości powierzonych surowców oraz kosztu usługi, lecz także z podaniem wartości wszelkich innych surowców lub materiałów, które zostały zużyte w procesie uszlachetniania.
Przepisy rozporządzenie wejdą w życie z dniem ogłoszenia, bowiem zapisy w nim zawarte mają charakter dostosowawczy do już obowiązujących przepisów rozporządzeń wspólnotowych.
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat