Poprawianie ordynacji
REKLAMA
Dziś w Sejmie ma się odbyć trzecie czytanie rządowego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Kontrowersje budzi zgłoszona podczas drugiego czytania poprawka SLD, dotycząca zmiany w art. 14b Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim organ podatkowy uchyla postanowienie o wydaniu interpretacji, jeżeli w wyniku zmiany przepisów okazała się ona niezgodna z prawem. Poprawka doprecyzowuje, że interpretacje dotyczą tylko stanów faktycznych, które zaistniały do czasu zmiany przepisów. Jeżeli zmiana zostanie przyjęta, organy podatkowe nie będą już uchylać interpretacji. To oznacza, że podatnik po zmianie przepisów podatkowych – a te są w Polsce częste – może się posługiwać nieważną interpretacją, nie mając takiej świadomości. Skutki finansowe tego mogą być fatalne.
REKLAMA
– Taka zmiana może okazać się groźna dla podatników, którzy nie śledzą na co dzień zmian w prawie podatkowym – uważa poseł Artur Zawisza z PiS.
Poseł Anita Błochowiak z SLD powiedziała „GP”, że zgłoszoną zmianę zaproponowało Ministerstwo Finansów i w założeniu powinna ona ułatwić, a nie utrudnić życie podatnikom.
– Poprosimy resort finansów o dodatkowe wyjaśnienia – obiecała poseł Błochowiak. Jednocześnie poinformowała, że jej klub poprze zgłoszony przez posła Zawiszę tzw. wniosek mniejszości – poprawkę dotyczącą pełnych odszkodowań (za utracone szkody i nieosiągnięte korzyści) w przypadku błędnych decyzji wydanych przez organy skarbowe. Rządowy projekt umożliwia wypłatę podatnikom pełnego odszkodowania za stratę oraz utracone korzyści, ale tylko gdy zostały one spowodowane przez unieważnioną decyzję, czyli w sytuacjach ewidentnej winy fiskusa. W przypadku decyzji uchylonych podatnikowi będzie przysługiwało odszkodowanie jedynie za poniesioną szkodę. Poprawka posła Zawiszy przewiduje wypłatę pełnego odszkodowania nie tylko gdy zawinił organ podatkowy, lecz także w wypadku uchylonych decyzji.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat