REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwe podwyżki energii elektrycznej

REKLAMA

Nie ma stuprocentowej pewności, że po podwyższeniu stawki akcyzy ceny na energię elektryczną nie wzrosną. Być może w niektórych miejscach w kraju ceny zwiększą się, a w innych zmniejszą. Dzięki jednak działaniom, m.in. Urzędu Regulacji Energetyki, średni wzrost cen powinien być minimalny - uważają przedstawiciele resortu finansów.
Polska musi dostosować opodatkowanie energii do wymogów unijnych. W związku z tym od 1 stycznia 2006 r. będzie wprowadzony inny system poboru akcyzy – mówił ostatnio w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Przypomniał, że obecnie podatek ten pobierany jest u wytwórców energii. Po zmianie będzie pobierany u dystrybutorów. Konieczne jest jednak pokrycie strat powstających podczas przesyłu energii, które wynoszą około 10 proc. – Jeśli zmieni się miejsce poboru akcyzy, to żeby osiągnąć te same wpływy należy zmienić stawkę, ponieważ podatek będzie pobierany od niższej podstawy – powiedział wiceminister J. Neneman. Jak wyjaśnił, z tego właśnie powodu planuje się zwiększenie stawki akcyzy na prąd o 11 proc.
Przypomnijmy: obecnie wynosi ona 20 zł za MWh, po podwyżce ma to być 22,20 zł za MWh. Taką zmianę stawki na energię przewiduje opracowany w Ministerstwie Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Wiceminister J. Neneman przekonywał, że w sensie ekonomicznym trudno mówić o podwyżce, skoro po wprowadzeniu zmian zakładane wpływy budżetowe z akcyzy na energię elektryczną pozostaną takie same. W takiej sytuacji – zdaniem J. Nenemana – nie powinno dojść do zwiększenia obciążeń ostatecznych konsumentów. W opinii wiceministra finansów trudno jednak z całą pewnością twierdzić, że zmiany nie wpłyną na ceny energii elektrycznej.

Autopromocja

– Zapewne w niektórych miejscach nieznacznie wpłyną, a w innych ceny pozostaną bez zmian. Nie można również wykluczyć przypadków, że ceny energii spadną. Zależy to bowiem od wielu czynników – mówił wiceminister J. Neneman. Podkreślił, że istotny wpływ na poziom cen może mieć Urząd Regulacji Energetyki. URE dysponuje instrumentami, które mogą zapobiec „przerzuceniu” przyszłych zmian na ceny. Wspomniał o wyrażanych obawach, że wytwórcy energii, choć nie będą już płacili akcyzy, to jednak mogą pozostawić ceny na tym samym poziomie, czyli jak gdyby mogą „przywłaszczyć sobie” podatek, którego już nie będą musieli odprowadzać. – Takie działania oczywiście nie powinny mieć miejsca – zastrzegł Jarosław Neneman. Dodał jednocześnie, że zadaniem Urzędu Regulacji Energetyki jest to, aby nie dochodziło do takich sytuacji. Jak przyznał wiceminister, nie ma stuprocentowej pewności, że po podwyższeniu stawki akcyzy ceny na energię elektryczną nie wzrosną. Zapewnił jednocześnie, że będą podejmowane działania, aby średni wzrost cen był minimalny.

Odpowiadając na zgłoszone przez posłów pytanie, J. Neneman stwierdził, że błędne jest mniemanie, jakoby w Polsce obowiązywała najwyższa stawka w Europie. W niektórych krajach obowiązują stawki jeszcze wyższe. Przyznał jednocześnie, że w innych państwach stawki są niższe. Podkreślił również, że polska stawka jest wyższa od przewidywanej przez Unię Europejską.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA