Możliwe podwyżki energii elektrycznej
REKLAMA
Przypomnijmy: obecnie wynosi ona 20 zł za MWh, po podwyżce ma to być 22,20 zł za MWh. Taką zmianę stawki na energię przewiduje opracowany w Ministerstwie Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.
Wiceminister J. Neneman przekonywał, że w sensie ekonomicznym trudno mówić o podwyżce, skoro po wprowadzeniu zmian zakładane wpływy budżetowe z akcyzy na energię elektryczną pozostaną takie same. W takiej sytuacji – zdaniem J. Nenemana – nie powinno dojść do zwiększenia obciążeń ostatecznych konsumentów. W opinii wiceministra finansów trudno jednak z całą pewnością twierdzić, że zmiany nie wpłyną na ceny energii elektrycznej.
REKLAMA
– Zapewne w niektórych miejscach nieznacznie wpłyną, a w innych ceny pozostaną bez zmian. Nie można również wykluczyć przypadków, że ceny energii spadną. Zależy to bowiem od wielu czynników – mówił wiceminister J. Neneman. Podkreślił, że istotny wpływ na poziom cen może mieć Urząd Regulacji Energetyki. URE dysponuje instrumentami, które mogą zapobiec „przerzuceniu” przyszłych zmian na ceny. Wspomniał o wyrażanych obawach, że wytwórcy energii, choć nie będą już płacili akcyzy, to jednak mogą pozostawić ceny na tym samym poziomie, czyli jak gdyby mogą „przywłaszczyć sobie” podatek, którego już nie będą musieli odprowadzać. – Takie działania oczywiście nie powinny mieć miejsca – zastrzegł Jarosław Neneman. Dodał jednocześnie, że zadaniem Urzędu Regulacji Energetyki jest to, aby nie dochodziło do takich sytuacji. Jak przyznał wiceminister, nie ma stuprocentowej pewności, że po podwyższeniu stawki akcyzy ceny na energię elektryczną nie wzrosną. Zapewnił jednocześnie, że będą podejmowane działania, aby średni wzrost cen był minimalny.
Odpowiadając na zgłoszone przez posłów pytanie, J. Neneman stwierdził, że błędne jest mniemanie, jakoby w Polsce obowiązywała najwyższa stawka w Europie. W niektórych krajach obowiązują stawki jeszcze wyższe. Przyznał jednocześnie, że w innych państwach stawki są niższe. Podkreślił również, że polska stawka jest wyższa od przewidywanej przez Unię Europejską.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA