| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji przez pracowników

Nowe przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji przez pracowników

Najprawdopodobniej w połowie lipca 2010 r. zaczną obowiązywać zmienione przepisy Kodeksu pracy regulujące podnoszenie przez pracowników kwalifikacji zawodowych.

W czwartek, 20 maja br., Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu. Teraz ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy nie różnicują już pracowników na skierowanych i nieskierowanych, lecz na kształcących się z inicjatywy pracodawcy bądź za jego zgodą. Oznacza to, że wszystkim tym osobom przysługuje prawo do tym samych świadczeń.

Nadal pracodawca może dobrowolnie przyznać zatrudnionym dodatkowe świadczenia związane z nauką, np. dofinansowania bądź refundacje kosztów czesnego, opłat za egzaminy, książek i materiałów, wyżywienia, podróży i zakwaterowania. Nie będzie już jednak musiał zawierać z pracownikiem umowy.

Urlopy szkoleniowe będą pracownikom przysługiwać wyłącznie na egzaminy, a nie na naukę. Natomiast zwiększy się możliwość korzystania ze zwolnienia z części albo całego dnia pracy w celu uczestniczenia w zajęciach. Pensja za urlop szkoleniowy i czas zwolnienia od pracy będzie liczona na nowych zasadach.

Szczegółowo na temat zmian dotyczących kształcenia się pracowników w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 12/2010

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK