REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielka Brytania: cięcia wydatków, świadczeń socjalnych, wyższy VAT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W ramach zabiegów o redukcję deficytu wydatków publicznych brytyjski minister finansów George Osborne ogłosił cięcia świadczeń socjalnych, a także nowe podatki, w tym wyższą stawkę VAT. Zmniejszą się też wydatki rządu.

Od 4 stycznia 2011 roku stawka VAT wzrośnie do 20 proc. z obecnej 17,5 proc. Podatek naliczany jest od wszystkich towarów, usług i świadczeń komunalnych z wyjątkiem książek, gazet, ubranek dziecięcych i produktów żywnościowych. Stawka VAT od dostaw wody, energii i gazu wzrośnie do 6 proc., z 5 proc. obecnie.

REKLAMA

Autopromocja

Nowa stawka VAT przyniesie rządowi przychód oceniany na 13 mld funtów szterlingów do końca obecnej kadencji parlamentu.

"W. Brytania żyła ponad stan, gdy zaskoczyła ją recesja" - oświadczył Osborne, który swój budżet nazwał "nieuchronnym". Zaznaczył, że jest to budżet "trudny, ale sprawiedliwy".

Przykład państw eurostrefy dowodzi, jego zdaniem, że wybór między redukcją deficytu i długu a wzrostem gospodarki jest fałszywy. Przeciwnie - uzdrowienie stanu finansów publicznych jest niezbędnym warunkiem wzrostu.

23 proc. ogólnego pakietu oszczędnościowego ogłoszonego przez Osborne'a, ocenianego łącznie na ok. 85 mld funtów w ciągu najbliższych 5 lat, pochodzi ze zwyżek podatków, a 77 proc. z cięć wydatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydatki na świadczenie socjalne zostaną łącznie zmniejszone o 11 mld funtów do 2014-2015 r. Zapomogi, ulgi podatkowe i inne świadczenia będą rewaloryzowane w stosunku do wskaźnika wzrostu towarów i cen konsumpcyjnych (CPI), a nie - jak dotychczas - wskaźnika wzrostu cen uwzględniającego koszty kredytu hipotecznego (RPI).

Zapomoga na dziecko, która w W. Brytanii jest powszechnym świadczeniem wypłacanym matkom niezależnie od poziomu przychodów, zostanie zamrożona na obecnym poziomie na 3 lata.

Osoby otrzymujące zapomogi z racji inwalidztwa i niezdolności do pracy będą musiały przejść nowe badania lekarskie począwszy od najbliższego roku. Z zapomogi korzysta ok. 2,5 mld osób, co pociąga za sobą roczne wydatki z budżetu na sumę 11 mld funtów.

Zapomogi mieszkaniowe, których koszt przewyższa obecnie wydatki państwa na policję i uniwersytety, będą miały górną granicę - 400 funtów na tydzień, co pozwoli zaoszczędzić 1,8 mld funtów rocznie.

Gospodarstwa domowe zarabiające powyżej 40 tys. funtów rocznie stracą uprawnienia do ulg podatkowych (dotychczas limitem było 50 tys. funtów).

Redukcje wydatków obejmą wszystkie resorty rządowe z wyjątkiem służby zdrowia i pomocy zagranicznej. Średnia redukcja tzw. wydatków niechronionych za kadencji obecnego parlamentu sięgnie 25 proc.

Osborne ogłosił zamrożenie płac w sferze budżetowej dla pracowników zarabiających powyżej 21 tys. funtów rocznie na 2 lata, choć pracownikom zarabiającym mniej przyznał w tym okresie dwie podwyżki płac, każdorazowo po 250 funtów.

O nowych uregulowaniach emerytalnych dla pracowników budżetówki przesądzi specjalny przegląd. Osborne powiedział, że państwa nie stać na sprostanie kosztom zaopatrzenia emerytalnego pracowników sektora publicznego na obecnych zasadach.

Ustawowy wiek emerytalny zostanie podniesiony do 66. roku życia szybciej niż zakładano.

Stawka podatku korporacyjnego dla dużych firm będzie stopniowo zmniejszana z 28 proc. obecnie do 24 proc. w ciągu 4 lat i będzie jedną z najniższych w grupie G20. Dla małych firm została ustalona na poziomie 20 proc.

Od najbliższego roku nowym podatkiem zostaną obłożone banki. Wzrośnie stawka podatku od przychodów kapitałowych, co jest niepopularne wśród konserwatywnych wyborców.

Dług publiczny w proporcji do PKB ma sięgnąć szczytowego punktu 70 proc. w roku finansowym 2013-14, po czym ma się zmniejszać. Deficyt finansów publicznych zostanie zmniejszony ze 149 mld funtów (10,1 proc. PKB) w obecnym roku finansowym 2010-11 do ok. 20 mld funtów (1,1 proc. PKB) w roku 2015-16.

Gospodarka brytyjska ma w br. wzrosnąć o 1,2 proc. oraz o 2,3 proc. w 2011 roku. W ub.r. skurczyła się o 4-5 proc.

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA