REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielka Brytania: cięcia wydatków, świadczeń socjalnych, wyższy VAT

REKLAMA

W ramach zabiegów o redukcję deficytu wydatków publicznych brytyjski minister finansów George Osborne ogłosił cięcia świadczeń socjalnych, a także nowe podatki, w tym wyższą stawkę VAT. Zmniejszą się też wydatki rządu.

Od 4 stycznia 2011 roku stawka VAT wzrośnie do 20 proc. z obecnej 17,5 proc. Podatek naliczany jest od wszystkich towarów, usług i świadczeń komunalnych z wyjątkiem książek, gazet, ubranek dziecięcych i produktów żywnościowych. Stawka VAT od dostaw wody, energii i gazu wzrośnie do 6 proc., z 5 proc. obecnie.

REKLAMA

Autopromocja

Nowa stawka VAT przyniesie rządowi przychód oceniany na 13 mld funtów szterlingów do końca obecnej kadencji parlamentu.

"W. Brytania żyła ponad stan, gdy zaskoczyła ją recesja" - oświadczył Osborne, który swój budżet nazwał "nieuchronnym". Zaznaczył, że jest to budżet "trudny, ale sprawiedliwy".

Przykład państw eurostrefy dowodzi, jego zdaniem, że wybór między redukcją deficytu i długu a wzrostem gospodarki jest fałszywy. Przeciwnie - uzdrowienie stanu finansów publicznych jest niezbędnym warunkiem wzrostu.

23 proc. ogólnego pakietu oszczędnościowego ogłoszonego przez Osborne'a, ocenianego łącznie na ok. 85 mld funtów w ciągu najbliższych 5 lat, pochodzi ze zwyżek podatków, a 77 proc. z cięć wydatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydatki na świadczenie socjalne zostaną łącznie zmniejszone o 11 mld funtów do 2014-2015 r. Zapomogi, ulgi podatkowe i inne świadczenia będą rewaloryzowane w stosunku do wskaźnika wzrostu towarów i cen konsumpcyjnych (CPI), a nie - jak dotychczas - wskaźnika wzrostu cen uwzględniającego koszty kredytu hipotecznego (RPI).

Zapomoga na dziecko, która w W. Brytanii jest powszechnym świadczeniem wypłacanym matkom niezależnie od poziomu przychodów, zostanie zamrożona na obecnym poziomie na 3 lata.

Osoby otrzymujące zapomogi z racji inwalidztwa i niezdolności do pracy będą musiały przejść nowe badania lekarskie począwszy od najbliższego roku. Z zapomogi korzysta ok. 2,5 mld osób, co pociąga za sobą roczne wydatki z budżetu na sumę 11 mld funtów.

Zapomogi mieszkaniowe, których koszt przewyższa obecnie wydatki państwa na policję i uniwersytety, będą miały górną granicę - 400 funtów na tydzień, co pozwoli zaoszczędzić 1,8 mld funtów rocznie.

Gospodarstwa domowe zarabiające powyżej 40 tys. funtów rocznie stracą uprawnienia do ulg podatkowych (dotychczas limitem było 50 tys. funtów).

Redukcje wydatków obejmą wszystkie resorty rządowe z wyjątkiem służby zdrowia i pomocy zagranicznej. Średnia redukcja tzw. wydatków niechronionych za kadencji obecnego parlamentu sięgnie 25 proc.

Osborne ogłosił zamrożenie płac w sferze budżetowej dla pracowników zarabiających powyżej 21 tys. funtów rocznie na 2 lata, choć pracownikom zarabiającym mniej przyznał w tym okresie dwie podwyżki płac, każdorazowo po 250 funtów.

O nowych uregulowaniach emerytalnych dla pracowników budżetówki przesądzi specjalny przegląd. Osborne powiedział, że państwa nie stać na sprostanie kosztom zaopatrzenia emerytalnego pracowników sektora publicznego na obecnych zasadach.

Ustawowy wiek emerytalny zostanie podniesiony do 66. roku życia szybciej niż zakładano.

Stawka podatku korporacyjnego dla dużych firm będzie stopniowo zmniejszana z 28 proc. obecnie do 24 proc. w ciągu 4 lat i będzie jedną z najniższych w grupie G20. Dla małych firm została ustalona na poziomie 20 proc.

Od najbliższego roku nowym podatkiem zostaną obłożone banki. Wzrośnie stawka podatku od przychodów kapitałowych, co jest niepopularne wśród konserwatywnych wyborców.

Dług publiczny w proporcji do PKB ma sięgnąć szczytowego punktu 70 proc. w roku finansowym 2013-14, po czym ma się zmniejszać. Deficyt finansów publicznych zostanie zmniejszony ze 149 mld funtów (10,1 proc. PKB) w obecnym roku finansowym 2010-11 do ok. 20 mld funtów (1,1 proc. PKB) w roku 2015-16.

Gospodarka brytyjska ma w br. wzrosnąć o 1,2 proc. oraz o 2,3 proc. w 2011 roku. W ub.r. skurczyła się o 4-5 proc.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Przedłużenie terminów podatkowych dla poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.

W czwartek, 19 września zostało opublikowane i zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. 

Podatnicy poszkodowani w powodzi zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia Ministra Finansów]

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

REKLAMA

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

REKLAMA

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

REKLAMA