Gibraltar przedstawił nową ustawę CIT
REKLAMA
Prace i dyskusje nad reformą podatku CIT na Gibraltarze trwały wiele lat ze względu na wątpliwości Komisji Europejskiej co do zgodności z prawem proponowanych reform. W grudniu 2008 r. ETS wydał orzeczenie korzystne dla Gibraltaru, zezwalające na kontynuację reform i zastąpienie obecnego systemu podatkowego nowym do końca 2010 r.
REKLAMA
W związku z negocjacjami prowadzonymi przez rząd Gibraltaru z KE, Gibraltar został zmuszony do usunięcia ze swojego systemu podatkowego elementów charakterystycznych dla jurysdykcji offshore. W 2005 r. Gibraltar zlikwidował system spółek „uprawnionych”, co przyczyniło się do utraty wpływów budżetowych w wysokości 1,5 mln GIP rocznie. Spółki uprawnione płaciły podatki CIT według stawek indywidualnie wynegocjowanych pomiędzy rządem a daną spółką, między 0 a 35% (choć zazwyczaj wynegocjowane stawki wahały się pomiędzy 5 a 10%).
Jako środek przejściowy, 80 uprawnionych spółek z siedzibą na Gibraltarze zostało poddanych reżimowi wyłączenia (spółki te zamiast podatku CIT stanowiącego określony procent podstawy opodatkowania płacą opłatę roczną). Jednak w czerwcu ujawniono, że związku z tym, że Komisja Europejska uznała, że reżim wyłączenia narusza wspólnotowe przepisy o pomocy publicznej, reżim ten musi zostać usunięty do końca 2010 r.
Joanna Sidor
prawnik
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA