Akty prawne będą publikowane tylko elektronicznie
REKLAMA
Rządowe Centrum Legislacji przygotowało projekt zmiany ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych.
REKLAMA
Projekt zakłada, że od 2012 r. Dziennik Ustaw, Monitor Polski, dzienniki urzędowe ministerstw i urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe będą się ukazywać wyłącznie w formie elektronicznej w sieci internetowej. Organ wydający zostanie zobowiązany do prowadzenia odrębnej strony internetowej dla każdego dziennika urzędowego.
Organ wydający dziennik urzędowy będzie musiał przechowywać akty normatywne i inne akty prawne ogłoszone w tym dzienniku w formie dokumentów elektronicznych, z tym, że organ wydający Dziennik Ustaw i Monitor Polski będzie przechowywał po jednym egzemplarzu każdego z tych dzienników również w formie ich wydruków, poświadczonych za zgodność z oryginałem przez ten organ, jak również przekaże po egzemplarzu każdego z tych dzienników w formie wydruków Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Bibliotece narodowej i Archiwum Akt Nowych w celu ich przechowywania. Wydruki te będą przechowywane wieczyście.
Projekt wprowadza również zasadę, iż teksty jednolite aktów normatywnych będą ogłaszane nie rzadziej niż raz na rok, o ile taki akt był nowelizowany w tym czasie.
Wprowadzenie tych nowych regulacji powinno sprawić, że Polska dołączy do grupy państw członkowskich Unii Europejskiej, które są najbardziej zaawansowane w procesie elektronizacji dostępu do prawa - Austrii, Belgii, Danii, Hiszpanii, Portugalii i Węgier. Tam oficjalnej wersji papierowej dzienników urzędowych już się nie publikuje, jedynie w Austrii i Belgii na zamówienie udostępnia się kopie papierowe (wydruki) dzienników elektronicznych.
Projekt został zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Termin wejścia w życie projektowanej ustawy ustala się jako miesiąc od dnia ogłoszenia.
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat