reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź w maju i czerwcu 2010 r. będą mogli zaciągnąć pożyczkę na preferencyjnych warunkach w wysokości do 50 tysięcy złotych. Kwota pożyczki, pod warunkiem wydania jej na odtworzenie majątku trwałego i obrotowego ma być umarzana.

19 lipca wpłynął do Sejmu projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca 2010 r. Zakłada on m.in. wsparcie w wysokości do 50 tys. złotych w formie pożyczki dla właścicieli małych firm, które ucierpiały z powodu powodzi. Pomoc ma być skierowana do małych firm, zatrudniających do 50 osób (rodzinne sklepy, warsztaty usługowe itp.).

Zgodnie z zapisami ustawy kwota pożyczki nie może przekraczać różnicy między wysokością poniesionych szkód a wysokością odszkodowania określoną w umowie ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych posiadanej w dniu wystąpienia powodzi.

Przepisy projektowanej ustawy skierowane są do firm "prowadzących działalność gospodarczą wytwórczą, usługową lub handlową". Objęte są nią też m.in. gospodarstwa agroturystyczne. O pożyczkę mogą wystąpić te przedsiębiorstwa, które przed tegoroczną powodzią nie były w stanie upadłości.

Pożyczka wykorzystana zgodnie z celem ustawy, czyli na odtworzenie majątku trwałego i obrotowego ma być automatycznie umarzana. Tylko niektórzy z przedsiębiorców będą musieli spłacić część pożyczki w okresie 3 lata od zawarcia umowy.

Zabezpieczeniem pożyczki będzie weksel in blanco.

Projekt obejmuje również przypadki poniesienia szkody w wyniku osunięć ziemi wywołanych opadami atmosferycznymi, które miały miejsce w maju i czerwcu 2010 r.

Ustawa zacznie prawdopodobnie obowiązywać dopiero na jesieni, bowiem wymaga notyfikowania Komisji Europejskiej.

reklama

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama