reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Barcelona rozważa wprowadzenie podatku turystycznego

Barcelona rozważa wprowadzenie podatku turystycznego

Władze Barcelony, wzorując się na zagranicznych miastach turystycznych, rozważają możliwość wprowadzenia specjalnego podatku turystycznego w celu uzyskania środków finansowych, mających zrównoważyć zmniejszenie dotacji z centralnego budżetu.

Dążąc do pozyskania dodatkowego dochodu na promocję miasta i regionu katalońskiego, władze miejsce Barcelony przedstawiły propozycję wprowadzenia podatku w wysokości 1 euro za 1 pobyt, i potwierdziły, że propozycja ta może zostać zawarta w następnym planie strategicznym dla miasta.

Według szacunków barcelońskich władz ds. turystyki, jeżeli propozycje te zostaną wprowadzone w życie, podatek turystyczny może przynosić zyski w wysokości 15-20 mln euro dla regionu Katalonii. Statystyki pokazują, że w ostatnim roku Barcelonę odwiedziło 6,5 mln turystów, czyniąc ją najpopularniejszym miejscem w Hiszpanii dla zagranicznych turystów.

Obecnie około 6 000 miast we Francji ma prawo do nałożenia takiego podatku, ale tylko połowa z nich korzysta z takiego prawa. Wysokość podatku zależy od rodzaju zakwaterowania wybranego przez turystę, a poszczególne miasta mają możliwość dokładnego określania wysokości podatku. Podatki turystyczne nakładane są również w takich miastach jak np. Nowy Jork czy Sankt Petersburg. W przypadku wprowadzenia podatku turystycznego przez władze Barcelony byłaby ona pierwszym hiszpańskim miastem nakładającym taki podatek.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama