Badać mogą też audytorzy wewnętrzni
REKLAMA
W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Gospodarki i Pracy (w piśmie nr DZF-III-9365-69-AK/05/1702), zmieniając wcześniejsze stanowisko w tej sprawie. W piśmie powołano się na dokument „Wnioski ekspertyzy nt. audytu zewnętrznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich” (SPO RZL), przekazany do wiadomości instytucji wdrażających ten program oraz dotychczasowe poradniki przygotowane przez Instytucję Zarządzającą.
REKLAMA
Stwierdzono, że instytucja zarządzająca po przeprowadzeniu konsultacji z audytorami w Ministerstwie Gospodarki i Pracy podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian do wytycznych w kwestii wyboru audytora. Podkreślono, że beneficjent powinien zapewnić odpowiednią jakość audytu poprzez zlecenie takiej usługi jednostkom zatrudniającym osoby o odpowiednich umiejętnościach w zakresie przeprowadzania audytu i wiedzy z zakresu funkcjonowania funduszy strukturalnych.
Przez podmioty (osoby) posiadające odpowiednie umiejętności w tym zakresie należy rozumieć podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, osoby posiadające międzynarodowe uprawnienia audytora wewnętrznego oraz osoby posiadające zaświadczenie o zdaniu egzaminu na audytora wewnętrznego, wystawione przez Ministerstwo Finansów.
Odpowiednie zapisy mają być wprowadzone do zaktualizowanej wersji Poradnika dla beneficjentów oraz Wytycznych dla instytucji uczestniczących w realizacji SPO RZL. – To jest zupełnie inny rodzaj badania niż badanie sprawozdań finansowych i audytorzy wewnętrzni mają lepsze kwalifikacje niż biegli rewidenci – podkreślił Rafał Krzemień, członek zarządu Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych (IIA).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA