reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Badać mogą też audytorzy wewnętrzni

Badać mogą też audytorzy wewnętrzni

Audytu programów z funduszy strukturalnych dokonywać mogą biegli rewidenci, osoby posiadające międzynarodowe uprawnienia audytora wewnętrznego oraz osoby legitymujące się zaświadczeniem Ministerstwa Finansów o zdaniu egzaminu na audytora wewnętrznego.

Programy realizowane z funduszy unijnych nastręczają licznych problemów w toku ich realizacji. Jednym z nich jest kwestia, kto może być audytorem tych programów. Powstały wątpliwości, czy audytu mają dokonywać biegli rewidenci, czy mogą to również robić audytorzy wewnętrzni.

W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Gospodarki i Pracy (w piśmie nr DZF-III-9365-69-AK/05/1702), zmieniając wcześniejsze stanowisko w tej sprawie. W piśmie powołano się na dokument „Wnioski ekspertyzy nt. audytu zewnętrznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich” (SPO RZL), przekazany do wiadomości instytucji wdrażających ten program oraz dotychczasowe poradniki przygotowane przez Instytucję Zarządzającą.

Stwierdzono, że instytucja zarządzająca po przeprowadzeniu konsultacji z audytorami w Ministerstwie Gospodarki i Pracy podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian do wytycznych w kwestii wyboru audytora. Podkreślono, że beneficjent powinien zapewnić odpowiednią jakość audytu poprzez zlecenie takiej usługi jednostkom zatrudniającym osoby o odpowiednich umiejętnościach w zakresie przeprowadzania audytu i wiedzy z zakresu funkcjonowania funduszy strukturalnych.

Przez podmioty (osoby) posiadające odpowiednie umiejętności w tym zakresie należy rozumieć podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, osoby posiadające międzynarodowe uprawnienia audytora wewnętrznego oraz osoby posiadające zaświadczenie o zdaniu egzaminu na audytora wewnętrznego, wystawione przez Ministerstwo Finansów.

Odpowiednie zapisy mają być wprowadzone do zaktualizowanej wersji Poradnika dla beneficjentów oraz Wytycznych dla instytucji uczestniczących w realizacji SPO RZL. – To jest zupełnie inny rodzaj badania niż badanie sprawozdań finansowych i audytorzy wewnętrzni mają lepsze kwalifikacje niż biegli rewidenci – podkreślił Rafał Krzemień, członek zarządu Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych (IIA).

Joanna Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Łabędź

ekspertka BCC ds. prawa pracy w zakresie zatrudniania cudzoziemców oraz własności intelektualnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama