reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowa z Danią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Umowa z Danią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował Konwencję między Polską i Danią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Podpisany dokument przewiduje m.in. zmianę metody obliczania podatków.

Zdodnie z dotychczasową umową między obydwoma państwami jako metodę unikania podwójnego opodatkowania stosuje się system tzw. zaliczenia proporcjonalnego. Jak wyjaśnia resort finansów metoda polega na tym, że podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej. Oblicza się go od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika.

W uzasadnieniu do projektu zmian w konwencji rząd tłumaczył, że zmierza do ujednolicenia stosowanych metod w konwencjach zawartych przez Polskę z krajami Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W związku z tym dochody z pracy najemnej, uzyskiwane przez rezydentów polskich świadczących pracę w Danii, będą opodatkowane według tzw. metody wyłączenia z progresją.

Oznacza to, że dochód osiągnięty za granicą jest zwolniony z podatku w kraju rezydencji podatkowej. Dochód ten jest jednak brany pod uwagę przy ustaleniu stawki podatkowej, według której podatnik musi rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w kraju rezydencji podatkowej

W przypadku znacznych różnic w wysokości opodatkowania między krajem wykonywania pracy a krajem rezydencji podatkowej, metoda proporcjonalnego zaliczenia może się okazać mniej korzystna dla podatnika.

Zastosowanie metody proporcjonalnego zaliczenia dotknęło zwłaszcza Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, którzy oprócz rozliczenia się z brytyjskim fiskusem musieli dopłacać pokaźne kwoty polskim urzędom skarbowym. W efekcie protestów naszych rodaków z Wysp Brytyjskich, Polska w 2006 r. podpisała nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, a rząd wprowadził nawet abolicję podatkową dla Polaków pracujących zagranicą.

W ubiegłym roku zmieniono umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Austrią, a w najbliższej przyszłości rząd przewiduje renegocjację umowy z Belgią.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama