REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2011 r. VAT na książki wyniesie 5 proc.

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Od 1 stycznia 2011 r. stawka VAT na książki wzrośnie z 0 proc. do 5 proc., co wiąże się z wygaśnięciem zgody UE na stosowanie zerowego podatku na książki - wyjaśnia resort finansów. Dodaje, że w 2011 r. kończą się też inne unijne derogacje na stosowanie niższych podatków.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos wyjaśniła, że pierwotna derogacja, która pozwalała Polsce stosować 0 proc. stawkę VAT na książki i czasopisma specjalistyczne przestała obowiązywać z końcem 2007 r. Polsce udało się jednak wynegocjować jej przedłużenie o kolejne trzy lata do końca 2010 r.

REKLAMA

Autopromocja

Kobos zapewniła, że ministerstwo podjęło starania o kolejne przedłużenie zwolnienia. "W kwietniu tego roku wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie okresu obowiązywania derogacji, jednak odpowiedź, jaką otrzymaliśmy w lipcu nie pozostawia wątpliwości - nie ma takiej możliwości" - poinformowała.

Dodała, że resort liczył się z odmową, dlatego opracował "plan B", zgodnie, z którym stawkę 0 proc. zastąpi VAT w wysokości 5 proc. "Zmienimy przepisy, wprowadzając nową, możliwie najniższą stawkę" - dodała.

MF informuje, że derogacja związana z VAT na książki to nie jedyna, z której korzysta Polska. Kolejna dotyczy stosowania obniżonej stawki VAT w odniesieniu do niektórych usług pracochłonnych (np. naprawy rowerów, obuwia, czy pomocy domowej). Obecnie wynosi ona 7 proc., ale po zapowiadanych przez rząd podwyżkach wzrośnie do 8 proc.

Obniżoną stawkę będziemy mogli jednak stosować bezterminowo. MF zaznacza, że usługi pracochłonne zostały włączone do załącznika III dyrektywy Rady, "który umożliwia wszystkim państwom członkowskim bezterminowe stosowanie stawki obniżonej do ww. kategorii usług bez konieczności uzyskiwania prolongaty odstępstwa w tym zakresie".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto Polska korzysta z zezwolenia na stosowanie 7 proc. VAT w odniesieniu do usług związanych z budową, remontem i przebudową budynków mieszkalnych, które nie są wykonywane w ramach polityki społecznej (z wyłączeniem materiałów budowlanych oraz w odniesieniu do dostaw, przed pierwszym zasiedleniem budynków mieszkalnych) oraz stawki 3 proc. w odniesieniu do środków spożywczych.

"Przedmiotowe derogacje wygasają z dniem 31 grudnia 2010 r. Jednakże wskazać należy, iż nadal istniała będzie możliwość objęcia stawką obniżoną dostaw (...) środków spożywczych jak również usług remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych" - tłumaczy MF.

Doradca podatkowy Andrzej Nikończyk z Kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy wyjaśnił, że remonty i naprawy budynków mieszkalnych będą nadal mogły być objęte niższą stawką, ponieważ będą traktowane jako usługi pracochłonne wykonywane lokalnie, których świadczenie nie grozi zaburzeniem konkurencji na wspólnym unijnym rynku.

Ponadto MF dodaje, że w ustawie o VAT są przepisy umożliwiające stosowanie obniżonej stawki VAT (teraz 7 proc., a po zmianach stawek - 8 proc.) w stosunku do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Chodzi o budowę mieszkań o powierzchni do 150 m.kw. i domów o powierzchni do 300 mkw. Każdy metr wybudowany ponad te limity będzie podlegał podstawowej, 23 proc. stawce.

Kolejna derogacja, która nas obowiązuje dotyczy zgody na zwiększenie do 30 tys. euro (zgodnie ze specyficznymi zasadami przeliczania na waluty lokalne - 150 tys. zł) limitu zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, po przekroczeniu którego firma musi rozliczać VAT.

"Derogacja obowiązuje do dnia wejścia w życie przepisów dyrektywy (...) zmieniającej progi rocznych obrotów, poniżej których podatnicy mogą uzyskiwać zwolnienia z podatku VAT, lub do dnia 31 grudnia 2012 r., w zależności od tego, która z tych dat będzie wcześniejsza" - informuje MF.

Andrzej Nikończyk tłumaczy, że zgodnie z ustawą o VAT, w tym roku limit zwolnienia z VAT wynosi 100 tys. zł, a w latach 2011-2012 ma wzrosnąć do 150 tys. zł. "Projekt dyrektywy przewiduje, że państwa UE będą mogły wprowadzać zwolnienia z VAT do 100 tys. euro" - powiedział.

Zdaniem resortu finansów w przypadku wcześniejszego uchwalenia dyrektywy zmieniającej obecną wysokość progu zwolnienia podmiotowego nie będzie konieczności przedłużania derogacji. "Jednakże, jeśli takie przepisy nie zostaną uchwalone, istnieje możliwość ubiegania się o przedłużenie stosowania ww. derogacji" - zaznacza ministerstwo.

W przypadku VAT zastosowanie ma jeszcze specjalna derogacja dotyczącej szczególnego sposobu określenia dla potrzeb podatku VAT terytorium Polski i Niemiec w związku z budową i utrzymaniem mostów granicznych.

Polska korzysta także z kilku derogacji dotyczących podatku akcyzowego, które jednak nie kończą się z dniem 31 grudnia 2010 r. - dotyczą przepisów przejściowych w opodatkowaniu paliw i papierosów.

"Konsekwencją wygaśnięcia tych derogacji będzie konieczność dostosowania polskich przepisów w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym przedmiotowych wyrobów akcyzowych do przepisów unijnych" - wyjaśnia Magdalena Kobos.

W przypadku oleju napędowego, do 1 stycznia 2012 r. musimy osiągnąć poziom opodatkowania w wysokości 330 euro za 1000 litrów (obecnie stawka akcyzy na taki olej wraz z opłatą paliwową wynosi 302 euro za 1000 l). W tym samym czasie podatek na węgiel i koks musi wynieść 0,3 euro za gigadżul (obecnie wyroby te są zwolnione od akcyzy).

Do 31 października 2013 r. mamy możliwość stosowania zwolnienia z akcyzy gazu ziemnego (mokrego) przeznaczonego na cele opałowe. Po tym czasie, albo gdy udział tego gazu w konsumpcji energii w Polsce osiągnie 25 proc., paliwo to trzeba będzie opodatkować.

Ponadto 31 grudnia 2017 r. kończy się okres przejściowy na osiągnięcie unijnego poziomu opodatkowania papierosów. Całkowity podatek akcyzowy wynosić będzie co najmniej 60 proc. tzw. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji. Jednocześnie podatek nie może być niższy niż 90 euro za 1000 sztuk, niezależnie od średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży.

MF wyjaśnia, że obecnie całkowity podatek akcyzowy od papierosów wynosi 57 proc. detalicznej ceny sprzedaży papierosów należącej do najpopularniejszej kategorii cenowej co stanowi 64 euro /1000 szt. papierosów należących do kategorii cenowej o największym popycie.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA