| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dyrektywa dopuszcza stawkę zerową

Dyrektywa dopuszcza stawkę zerową

W przypadku gazu płynnego do celów opałowych, unijna dyrektywa określa stawkę zerową jako minimalny poziom opodatkowania. W związku z tym obecna podwyżka stawki na płynny gaz opałowy nie jest wymuszona przepisami dyrektywy - uważają eksperci.

Wyjaśniając powody zmian akcyzy na oleje oraz gaz płynny dla celów opałowych, na niedawnej konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów podkreślano m.in., że w Polsce nie można zmniejszyć stawek poniżej określonego poziomu, gdyż oleje opałowe i gaz płynny należą do tzw. wyrobów zharmonizowanych.

Oznacza to, że minimalna akcyza musi być zgodna z wymogami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Wobec tego – tłumaczyli przedstawiciele resortu finansów – z jednej strony zmniejszono akcyzę na olej napędowy do minimum, a z drugiej – podwyższono odpowiednio akcyzę na oleje opałowe.

Jak wyjaśnił „Gazecie Prawnej” Krzysztof Stefanowicz, szef Zespołu Ceł i Akcyzy w KPMG, unijna dyrektywa energetyczna różnicuje minimalne stawki akcyzy m.in. na olej napędowy i gaz płynny, w zależności od przeznaczenia (wykorzystania) dla celów opałowych lub napędowych.

Dodatkowo Polska wynegocjowała okresy przejściowe, w trakcie których może zachować niższy niż określony w dyrektywie poziom opodatkowania olejów napędowych i ciężkiego oleju opałowego. Poniżej tych poziomów państwa członkowskie UE, w tym Polska, nie mogą ustalać krajowych stawek akcyzy.

W przypadku gazu płynnego do celów opałowych, dyrektywa określa stawkę zerową jako minimalny poziom opodatkowania, w związku z czym obecna podwyżka stawki na płynny gaz opałowy nie jest wymuszona przepisami dyrektywy. Podobnie wygląda sytuacja z olejem opałowym – obecna stawka akcyzy na ten produkt jest w Polsce znacznie wyższa niż minimalna stawka określona w dyrektywie.

Stąd też, jakkolwiek projektowane zmiany wydają się nie być w sprzeczności z przepisami wspólnotowymi, nie można jednak stwierdzić, że proponowane zmiany stanowią dostosowanie poziomu akcyzy do wymogów wspólnotowych – podkreślił Krzysztof Stefanowicz z KPMG.
Krzysztof Tomaszewski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »