reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sąd doliczy kwotę podatku do wynagrodzenia doradcy podatkowego

Sąd doliczy kwotę podatku do wynagrodzenia doradcy podatkowego

Doradcy podatkowi udzielający pomocy prawnej z urzędu w postępowaniu sądowym będą otrzymywać wynagrodzenie podwyższone o stawkę VAT.

11 lutego 2011 r. weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2011 r. w sprawie wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz szczegółowych zasad ponoszenia kosztów pomocy prawnej udzielonej przez doradcę podatkowego z urzędu (Dz.U. nr 31, poz. 153).

Rozporządzenie określa nowe zasady wynagrodzenie za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami stanowiące podstawę do zasądzania przez sąd kosztów zastępstwa prawnego oraz szczegółowe zasady ponoszenia kosztów pomocy prawnej udzielonej przez doradcę podatkowego ustanowionego z urzędu.

Sąd doliczy VAT do wynagrodzenia

Nowe zasady przewidują, iż wynagrodzenia doradców podatkowych, w przypadku udzielania pomocy prawnej z urzędu, będą podwyższane przez sąd o stawkę VAT przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tej opłacie.

Przy czym przyznając wynagrodzenie doradcy podatkowego, sąd weźmie pod uwagę niezbędny nakład pracy doradcy podatkowego, a także charakter sprawy i wkład pracy doradcy podatkowego w przyczynienie się do jej wyjaśnienia i rozstrzygnięcia.

Stawki wynagrodzenia

Kwota wynagrodzenia doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądem administracyjnym w pierwszej instancji, w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia jest należność pieniężna, przy wartości przedmiotu sprawy:

- do 500 zł - 60 zł,

- powyżej 500 zł do 1500 zł - 180 zł,

- powyżej 1500 zł do 5000 zł - 600 zł,

- powyżej 5000 zł do 10 000 zł - 1200 zł,

- powyżej 10 000 zł do 50 000 zł - 2400 zł,

- powyżej 50 000 zł do 200 000 zł - 3600 zł,

- powyżej 200 000 zł - 7200 zł;

Natomiast w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia nie jest należność pieniężna, wynagrodzenie doradcy wyniesie 240 zł.

W przypadku wynagrodzeń w postępowaniu przed sądem administracyjnym w drugiej instancji rozporządzenie określa poniższe zasady:

- za sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej oraz udział w rozprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - 75% kwoty wynagrodzenia, a jeżeli w drugiej instancji nie prowadził sprawy ten sam doradca podatkowy - 100% tej kwoty, w obu przypadkach nie mniej niż 120 zł;

- za sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej albo za sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej - 50% kwoty wynagrodzenia, a jeżeli w drugiej instancji nie prowadził sprawy ten sam doradca podatkowy - 75% tej kwoty, w obu przypadkach nie mniej niż 120 zł;

- za udział w rozprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - 50% kwoty wynagrodzenia, a jeżeli w drugiej instancji nie prowadził sprawy ten sam doradca podatkowy, nie sporządził i nie wniósł kasacji - 75% tej kwoty, w obu przypadkach nie mniej niż 120 zł;

- w postępowaniu zażaleniowym - 120 zł.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama