Sprzedaż prowadzona w budynkach bez opłaty targowej
REKLAMA
Opłatą targową objęta jest sprzedaż na targowiskach. Wyłączona z niej jest sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków. Opłata może być jednak pobierana na targowiskach pod dachem oraz halach używanych do targów, aukcji i wystaw.
REKLAMA
Celem zmian zaproponowanych przez Senat było zrealizowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2009 r., gdy ten kwestionował niejasność obecnych przepisów - sformułowanie "targowiska pod dachem, czy hal używanych do targów aukcji i wystaw".
Uchwalona 4 marca br. nowelizacja jednoznacznie wyłącza z opłaty targowej sprzedaż prowadzoną w budynkach.
Klub PiS krytykował projekt nowelizacji wskazując, że nie obejmuje on sprzedaży w budowlach. Spowoduje to - zdaniem tego klubu - sytuację, w której prowadzący działalność w takich budowlach będą musieli płacić zarówno podatek od nieruchomości, jak i opłatę targową. Zdaniem klubu taki zapis daje uprzywilejowaną pozycję sieciom handlowym w stosunku do drobnych handlowców.
Dlatego w drugim czytaniu projektu klub PiS zgłosił m.in. poprawkę, aby opłacie targowej nie podlegała też sprzedaż w budowlach. W piątek posłowie jednak ją odrzucili.
Nowelizacja zakłada też wykreślenie z ustawy zwolnienia z opłaty targowej opłacających podatek od nieruchomości targowiskowych. Również tej zmianie był przeciwny PiS.
Projekt ma wejść w życie 19 czerwca. Do 18 czerwca Trybunał Konstytucyjny pozwolił, by obowiązywały zakwestionowane przepisy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat