Zbliża się termin udzielenia zaległych urlopów wypoczynkowych
REKLAMA
Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku, za który przysługuje. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn tak się nie stanie, zaległy urlop powinien zostać wykorzystany do końca pierwszego kwartału następnego roku.
REKLAMA
Pracodawca nie musi wymagać, aby pracownik odbył cały zaległy urlop w okresie pierwszego kwartału. Stwierdzenie, że zaległy urlop powinien zostać wykorzystany do końca pierwszego kwartału następnego roku należy rozumieć tak, że urlop rozpocznie się przed końcem marca.
Obowiązek udzielenia urlopu najpóźniej do 31 marca nie oznacza dla pracownika możliwości swobodnego wykorzystania tego urlopu. W tej kwestii niezbędne jest uzgodnienie terminu z pracodawcą.
Zasadą jest wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego w naturze. Stąd też niedopuszczalne jest ustalenie pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, że zaległy urlop zostanie rozliczony ekwiwalentem pieniężnym.
Niewykorzystanie zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału nie oznacza, że pracownik traci do niego prawa. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają bowiem przedawnieniu dopiero z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje, bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy.
żródło: kadry.infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA