Rozliczenie zakupu złomu od 1 kwietnia 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy nabywca rozliczy zakup
Po zmianie przepisów obowiązek rozliczenia VAT został przerzucony ze sprzedawcy złomu na nabywcę. Nie zawsze jednak rozliczenie będzie odbywać się w taki sposób. Kupujący będzie rozliczał VAT tylko za sprzedawcę, który jest podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia podmiotowego (ze względu na wysokość obrotów). Aby transakcja była rozliczana przez kupującego, sprzedawca musi być czynnym podatnikiem. Również dostawa tych towarów nie może być objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, przewidzianym dla towarów używanych.
W takim przypadku dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Kupujący będzie rozliczał VAT tylko od takiej dostawy, która powinna być opodatkowana, czyli nie korzysta ze zwolnienia ze względu na rodzaj towarów lub osobę dostawcy.
Należy pamiętać, że gdy powyższe warunki są spełnione, kupujący będzie zobowiązany rozliczyć VAT również wówczas, gdy korzysta ze zwolnienia podmiotowego ze względu na wysokość obrotów. Jak wynika z art. 113 ust. 13 ustawy, zwolnienia podmiotowego nie stosuje się m.in. do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Nie oznacza to, że utraci prawo do korzystania ze zwolnienia. Będzie tylko zobowiązany rozliczyć VAT od tego nabycia.
Nabywcy złomu od 1 kwietnia muszą weryfikować status sprzedawcy, to znaczy ustalić, czy jest czynnym podatnikiem VAT. Jeśli sprzedawca jest czynnym podatnikiem, będzie zobowiązany wystawić kupującemu fakturę uproszczoną, na której nie będzie wykazywana stawka ani kwota podatku.
Jak rozliczyć zakup
Podstawą opodatkowania zakupu złomu będzie kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić. Od tej kwoty będzie naliczał 23% VAT.
REKLAMA
Obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych, gdyż zmienione przepisy uchylają przepis określający specjalne zasady ustalania obowiązku podatkowego. Będzie to data wystawienia faktury, nie później niż siódmy dzień od dnia wydania złomu. Gdy przed wydaniem złomu nastąpi zapłata całości lub części, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej zapłaty w stosunku do tej części. Powstaje tutaj problem, czy o momencie powstania obowiązku podatkowego powinna decydować data wystawienia faktury przez dostawcę, czy data wystawienia faktury wewnętrznej. W tym przypadku należy przyjąć, że jest to data wystawienia faktury przez sprzedawcę.
Kupujący wystawia fakturę wewnętrzną. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Kupujący wykazuje tę dostawę w poz. 41 i 42.
Zakup złomu od podatnika VAT
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Sprzedawca, mimo że nie rozlicza VAT, wykazuje obrót w poz. 41.
Dla kupującego podatek należny od tej dostawy jest jednocześnie podatkiem naliczonym, który odlicza, gdy zakup służy działalności opodatkowanej. Odliczenia może dokonać w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od dostawy, lub w dwóch następnych okresach rozliczeniowych.
W przypadku gdy podatnik nie jest zobowiązany do składania deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D/VAT-8, zakup złomu rozlicza w deklaracji VAT-9M (w poz. 24 i 25), którą składa w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Joanna Dmowska
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat