Dotacje pochodzące od organizacji międzynarodowych przeznaczone na rozbudowę i remont muzeum Auschwitz-Birkenau nie powinny być obciążone VAT-em - podkreślił w skardze kasacyjnej do NSA rzecznik praw obywatelskich.
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej odmówił wydania Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau zaświadczenia zawierającego ocenę, że środki pieniężne przekazane przez fundację z Bostonu powinny zostać uznane za pochodzące z bezzwrotnej pomocy zagranicznej organizacji międzynarodowej i z tego tytułu zwolnione z
VAT. Muzeum wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który skargę oddalił. W tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich przygotował skargę kasacyjną, w której zarzucił wyrokowi WSA w Warszawie nie tylko naruszenie przepisów postępowania, ale także błędną wykładnię przepisów prawa materialnego.
Zdaniem rzecznika Urząd Komitetu Integracji Europejskiej upoważniony jest jedynie do rejestrowania umów, a nie do ich oceny w zakresie opodatkowania. Organem upoważnionym do wydawania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów podatkowych jest minister finansów oraz dyrektorzy izb skarbowych i naczelnicy urzędów skarbowych. Zdaniem rzecznika nie można również zgodzić się z twierdzeniem, że środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej przekazane polskim podmiotom przez pozarządowe organizacje międzynarodowe nie korzystają ze stawki VAT obniżonej do 0 proc.
Anna Wojda