Będzie podatek od plastikowych toreb na zakupy
REKLAMA
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje ws. sposobów rozwiązania tego problemu.
REKLAMA
"Pięćdziesiąt lat temu prawie nikt nie słyszał o torbie plastikowej jednorazowego użytku. Teraz torby takie - po kilkuminutowym wykorzystaniu - zanieczyszczają nasze środowisko przez dziesiątki lat. Podejście społeczeństwa zmienia się jednak, dlatego rozważamy wszystkie możliwe rozwiązania, łącznie z ogólnounijnym zakazem stosowania plastikowych toreb na zakupy" - powiedział w środę komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik.
Jak wyliczyła KE, co roku mieszkaniec UE zużywa średnio ok. 500 plastikowych toreb na zakupy. Większość z nich jest używana tylko raz. "W 2008 r. łączna produkcja plastikowych toreb na zakupy w Europie wyniosła 3,4 mln ton, co odpowiada masie ponad 2 mln samochodów osobowych" - czytamy w analizie KE. Ze względy na małe rozmiary plastikowe torby "często wymykają się z cyklu przetwarzania odpadów" i trafiają np. do wód morskich, gdzie ich rozkład może trwać setki lat.
"Długość życia plastikowych toreb oznacza, że w wodach samego tylko Morza Śródziemnego unosi się obecnie około 250 mld cząstek plastiku, których łączna masa wynosi 500 ton. Cząstki te mogą powodować uduszenie się morskich zwierząt, które je przypadkiem połykają lub mylą z pokarmem" - przytacza dane Komisja.
REKLAMA
KE wskazuje też, że chociaż niektóre państwa UE podjęły już działania, aby ograniczyć stosowanie plastikowych toreb na zakupy: opłaty i zakaz użytkowania pewnych rodzajów toreb - to "żadnych konkretnych środków nie podjęto na poziomie UE".
Uruchomione w środę za pośrednictwem internetu konsultacje społeczne w sprawie sposobów ograniczenia stosowania plastikowych toreb potrwają do sierpnia. Obywatele mają się także wypowiedzieć na temat propagowania opakowań ulegających biodegradacji oraz zaostrzenia wymogów w tym zakresie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat