REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza odroczona do 1 sierpnia

REKLAMA

Wczoraj zdecydowano o odroczeniu do 1 sierpnia wejścia w życie podwyżek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny w butlach. Posłom, którzy mogą zablokować zmianę stawek, resort finansów przedstawił opracowany w pośpiechu program działań osłonowych.

Swoje propozycje MF ogłosiło na specjalnym, wieczornym posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Możliwe jest zwiększenie osłon socjalnych poprzez specjalne dodatki mieszkaniowe. Kryterium dochodu zastąpiono by jednak kryterium wykorzystywanego nośnika energii, czyli oleju opałowego i gazu. Dodatek trafiałby do administratora, właściciela lub zarządcy lokalu zużywającego olej opałowy lub gaz.

REKLAMA

Autopromocja

Inna propozycja zakłada bezpośredni zwrot zapłaconej akcyzy przez urząd celny po przedstawieniu przez podatnika faktur dokumentujących zakup paliwa. Jak zapewnia MF, gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie. W zależności od rodzaju paliwa ulga wynosiłaby 795 zł lub 635 zł na tonę oleju. Zwolnienie w gazie wynosiłoby 695 zł/t. Zwrot przysługiwałby raz na pół roku.

Mieczysław Czerniawski, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych uważa, że prace nad projektem nowelizacji ustawy o akcyzie, który ma zablokować podwyżki, powinny być jednak kontynuowane.

– Już raz Ministerstwo Finansów nas oszukało. Gdy pracowaliśmy nad ustawą o akcyzie, zapewniano nas, że konieczne są przepisy pozwalające ministrowi szybko, w zależności od potrzeb zmieniać stawki. Była jednak mowa jedynie o obniżaniu podatku. W sierpniu może się okazać, że osłon nie ma, a podwyżka akcyzy jest. Ustawa blokująca stawki powinna zostać przyjęta bez względu na deklaracje rządu – powiedział poseł Czerniawski przed posiedzeniem komisji.

REKLAMA

17 czerwca miało wejść w życie rozporządzenie zrównujące stawki lekkiego oleju opałowego z olejem napędowym oraz znacznie podwyższające stawki akcyzy na gaz płynny w butlach. Na przykład akcyza na olej opałowy wzrosłaby z 233 zł za 1 tys. litrów do 1028 zł. Wzrost spowodowałby podwyżkę cen jednego litra oleju opałowego w detalu do ponad 3 zł. Resort finansów tłumaczy, że zmiana stawek akcyzy ograniczy nadużycia w obrocie paliwami. Dużo tańszy olej opałowy jest nagminnie przerabiany na napędowy i trafia do baków samochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na Ministerstwo Finansów posypały się gromy krytyki. W ubiegłym tygodniu posłowie przyjęli dwa poselskie projekty uchwał wzywające rząd i ministra finansów do zmiany rozporządzeń wprowadzających wzrost stawek akcyzy na paliwa. Zdaniem posłów podwyżki spowodują dramatyczny wzrost kosztów ogrzewania dla milionów gospodarstw domowych, szkół, szpitali i przedsiębiorstw, a walka z nieprawidłowościami nie może się ograniczać do wzrostu cen paliw. Zgłoszono wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Mirosława Gronickiego.

W ekspresowym tempie posłowie Komisji Finansów Publicznych opracowali też projekt zmiany w ustawie o akcyzie, który zapobiegłby wejściu w życie podwyżkom. Nowelizacja ma zamrozić stawki akcyzy na paliwa na obecnym poziomie.

Postawiony przez Sejm pod ścianą premier Marek Belka uległ presji. W ubiegłym tygodniu zapowiedział wstrzymanie zmiany stawek akcyzy do 1 sierpnia. Zaapelował też do posłów, by do tego czasu zastanowili się nad wartością przedstawionego przez resort finansów programu osłonowego.

Poseł Marek Zagórski, współautor projektu nowelizacji ustawy o akcyzie blokującej rozporządzenie MF uważa, w sierpniu podwyżek akcyzy zapewne nie będzie.

– Ta decyzja zostanie prawdopodobnie pozostawiona przyszłemu rządowi i tego oczekujemy. Zarówno podwyżka akcyzy, jak i działania osłonowe wymagają konsultacji i to szerokich, nie tylko z posłami. Zakładam dobre intencje resortu finansów, jednak ministerstwo popełniło zasadniczy błąd. Ewentualny zwrot akcyzy, czyli ulga w systemie, może spowodować, że patologie pozostaną, tylko przeniosą się gdzie indziej – powiedział poseł Zagórski.Ministerstwo Finansów poinformowało wczoraj, że przesunięcie wejścia w życie dotyczy tylko niektórych rozporządzeń z 30 maja br. Chodzi o akty odnoszące się do kwestii związanych z wysokością obciążeń podatkowych. Resort podkreśla, że nie zmieni się termin wejścia w życie pozostałych aktów wykonawczych z 30 maja 2005 r. dotyczących znakowania i barwienia paliw silnikowych oraz olejów opałowych dla celów kontroli oraz wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego. Rozporządzenia te zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 17 czerwca.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA