reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza odroczona do 1 sierpnia

Akcyza odroczona do 1 sierpnia

Wczoraj zdecydowano o odroczeniu do 1 sierpnia wejścia w życie podwyżek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny w butlach. Posłom, którzy mogą zablokować zmianę stawek, resort finansów przedstawił opracowany w pośpiechu program działań osłonowych.

Swoje propozycje MF ogłosiło na specjalnym, wieczornym posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Możliwe jest zwiększenie osłon socjalnych poprzez specjalne dodatki mieszkaniowe. Kryterium dochodu zastąpiono by jednak kryterium wykorzystywanego nośnika energii, czyli oleju opałowego i gazu. Dodatek trafiałby do administratora, właściciela lub zarządcy lokalu zużywającego olej opałowy lub gaz.

Inna propozycja zakłada bezpośredni zwrot zapłaconej akcyzy przez urząd celny po przedstawieniu przez podatnika faktur dokumentujących zakup paliwa. Jak zapewnia MF, gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie. W zależności od rodzaju paliwa ulga wynosiłaby 795 zł lub 635 zł na tonę oleju. Zwolnienie w gazie wynosiłoby 695 zł/t. Zwrot przysługiwałby raz na pół roku.

Mieczysław Czerniawski, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych uważa, że prace nad projektem nowelizacji ustawy o akcyzie, który ma zablokować podwyżki, powinny być jednak kontynuowane.

– Już raz Ministerstwo Finansów nas oszukało. Gdy pracowaliśmy nad ustawą o akcyzie, zapewniano nas, że konieczne są przepisy pozwalające ministrowi szybko, w zależności od potrzeb zmieniać stawki. Była jednak mowa jedynie o obniżaniu podatku. W sierpniu może się okazać, że osłon nie ma, a podwyżka akcyzy jest. Ustawa blokująca stawki powinna zostać przyjęta bez względu na deklaracje rządu – powiedział poseł Czerniawski przed posiedzeniem komisji.

17 czerwca miało wejść w życie rozporządzenie zrównujące stawki lekkiego oleju opałowego z olejem napędowym oraz znacznie podwyższające stawki akcyzy na gaz płynny w butlach. Na przykład akcyza na olej opałowy wzrosłaby z 233 zł za 1 tys. litrów do 1028 zł. Wzrost spowodowałby podwyżkę cen jednego litra oleju opałowego w detalu do ponad 3 zł. Resort finansów tłumaczy, że zmiana stawek akcyzy ograniczy nadużycia w obrocie paliwami. Dużo tańszy olej opałowy jest nagminnie przerabiany na napędowy i trafia do baków samochodów.

Na Ministerstwo Finansów posypały się gromy krytyki. W ubiegłym tygodniu posłowie przyjęli dwa poselskie projekty uchwał wzywające rząd i ministra finansów do zmiany rozporządzeń wprowadzających wzrost stawek akcyzy na paliwa. Zdaniem posłów podwyżki spowodują dramatyczny wzrost kosztów ogrzewania dla milionów gospodarstw domowych, szkół, szpitali i przedsiębiorstw, a walka z nieprawidłowościami nie może się ograniczać do wzrostu cen paliw. Zgłoszono wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Mirosława Gronickiego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama