REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza odroczona do 1 sierpnia

REKLAMA

Wczoraj zdecydowano o odroczeniu do 1 sierpnia wejścia w życie podwyżek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny w butlach. Posłom, którzy mogą zablokować zmianę stawek, resort finansów przedstawił opracowany w pośpiechu program działań osłonowych.

Swoje propozycje MF ogłosiło na specjalnym, wieczornym posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Możliwe jest zwiększenie osłon socjalnych poprzez specjalne dodatki mieszkaniowe. Kryterium dochodu zastąpiono by jednak kryterium wykorzystywanego nośnika energii, czyli oleju opałowego i gazu. Dodatek trafiałby do administratora, właściciela lub zarządcy lokalu zużywającego olej opałowy lub gaz.

Autopromocja

Inna propozycja zakłada bezpośredni zwrot zapłaconej akcyzy przez urząd celny po przedstawieniu przez podatnika faktur dokumentujących zakup paliwa. Jak zapewnia MF, gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie. W zależności od rodzaju paliwa ulga wynosiłaby 795 zł lub 635 zł na tonę oleju. Zwolnienie w gazie wynosiłoby 695 zł/t. Zwrot przysługiwałby raz na pół roku.

Mieczysław Czerniawski, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych uważa, że prace nad projektem nowelizacji ustawy o akcyzie, który ma zablokować podwyżki, powinny być jednak kontynuowane.

– Już raz Ministerstwo Finansów nas oszukało. Gdy pracowaliśmy nad ustawą o akcyzie, zapewniano nas, że konieczne są przepisy pozwalające ministrowi szybko, w zależności od potrzeb zmieniać stawki. Była jednak mowa jedynie o obniżaniu podatku. W sierpniu może się okazać, że osłon nie ma, a podwyżka akcyzy jest. Ustawa blokująca stawki powinna zostać przyjęta bez względu na deklaracje rządu – powiedział poseł Czerniawski przed posiedzeniem komisji.

17 czerwca miało wejść w życie rozporządzenie zrównujące stawki lekkiego oleju opałowego z olejem napędowym oraz znacznie podwyższające stawki akcyzy na gaz płynny w butlach. Na przykład akcyza na olej opałowy wzrosłaby z 233 zł za 1 tys. litrów do 1028 zł. Wzrost spowodowałby podwyżkę cen jednego litra oleju opałowego w detalu do ponad 3 zł. Resort finansów tłumaczy, że zmiana stawek akcyzy ograniczy nadużycia w obrocie paliwami. Dużo tańszy olej opałowy jest nagminnie przerabiany na napędowy i trafia do baków samochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na Ministerstwo Finansów posypały się gromy krytyki. W ubiegłym tygodniu posłowie przyjęli dwa poselskie projekty uchwał wzywające rząd i ministra finansów do zmiany rozporządzeń wprowadzających wzrost stawek akcyzy na paliwa. Zdaniem posłów podwyżki spowodują dramatyczny wzrost kosztów ogrzewania dla milionów gospodarstw domowych, szkół, szpitali i przedsiębiorstw, a walka z nieprawidłowościami nie może się ograniczać do wzrostu cen paliw. Zgłoszono wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Mirosława Gronickiego.

W ekspresowym tempie posłowie Komisji Finansów Publicznych opracowali też projekt zmiany w ustawie o akcyzie, który zapobiegłby wejściu w życie podwyżkom. Nowelizacja ma zamrozić stawki akcyzy na paliwa na obecnym poziomie.

Postawiony przez Sejm pod ścianą premier Marek Belka uległ presji. W ubiegłym tygodniu zapowiedział wstrzymanie zmiany stawek akcyzy do 1 sierpnia. Zaapelował też do posłów, by do tego czasu zastanowili się nad wartością przedstawionego przez resort finansów programu osłonowego.

Poseł Marek Zagórski, współautor projektu nowelizacji ustawy o akcyzie blokującej rozporządzenie MF uważa, w sierpniu podwyżek akcyzy zapewne nie będzie.

– Ta decyzja zostanie prawdopodobnie pozostawiona przyszłemu rządowi i tego oczekujemy. Zarówno podwyżka akcyzy, jak i działania osłonowe wymagają konsultacji i to szerokich, nie tylko z posłami. Zakładam dobre intencje resortu finansów, jednak ministerstwo popełniło zasadniczy błąd. Ewentualny zwrot akcyzy, czyli ulga w systemie, może spowodować, że patologie pozostaną, tylko przeniosą się gdzie indziej – powiedział poseł Zagórski.Ministerstwo Finansów poinformowało wczoraj, że przesunięcie wejścia w życie dotyczy tylko niektórych rozporządzeń z 30 maja br. Chodzi o akty odnoszące się do kwestii związanych z wysokością obciążeń podatkowych. Resort podkreśla, że nie zmieni się termin wejścia w życie pozostałych aktów wykonawczych z 30 maja 2005 r. dotyczących znakowania i barwienia paliw silnikowych oraz olejów opałowych dla celów kontroli oraz wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego. Rozporządzenia te zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 17 czerwca.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA