REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów ustali, jaki jest VAT na montaż szaf

REKLAMA

Resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje, czy w tym roku stawka VAT na montaż szafy, garderoby czy mebli kuchennych wynosi 23 proc., czy 8 proc. - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Macieja Grabowskiego na interpelację poselską.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwróciła się do trzech posłanek spółka Komandor Wielkopolska SA, narzekając na brak jasnych reguł naliczania VAT od zabudowy wnęk.

REKLAMA

Autopromocja

Sprawa stała się kontrowersyjna, gdy okazało się, że część organów podatkowych każe w 2011 r. stosować dla takich usług stawkę 23 proc. VAT, a część twierdzi, że nadal są one objęte stawką preferencyjną, wynoszącą w tym roku 8 proc. Wielu wykonawców tego typu usług nadal wystawia faktury ze stawką 8 proc.

Na początku września do ministra finansów wpłynęła kolejna już interpelacja w tej sprawie. W odpowiedzi z 29 września br. Grabowski nie odniósł się jednoznacznie do kwestii stawki VAT; zapewnił jednak: "sprawę zgłoszoną przez panie posłanki traktuję jako pilną i niezwłocznie po podjęciu ostatecznej decyzji co do prawidłowej interpretacji przepisów w tym zakresie zostaną ujednolicone interpretacje w przedmiotowej sprawie".

- W kwestii, o której mowa w interpelacji pań posłanek, otrzymałem obszerny materiał ekspercki, który obecnie jest przedmiotem wnikliwej analizy podległych mi służb. Po jego wszechstronnej analizie podejmę ostateczną decyzję co do prawidłowości dokonanego rozstrzygnięcia interpretacyjnego w tej i podobnych sprawach - dodał wiceminister.

REKLAMA

We wcześniejszej odpowiedzi z 12 sierpnia br. na inną interpelację w tej sprawie wiceminister finansów nie miał wątpliwości, że montaż tzw. trwałej zabudowy meblowej nie może być objęty preferencyjną stawką 8 proc. VAT, nawet jeżeli usługi te są wykonywane w budynkach i mieszkaniach objętych tzw. społecznym programem mieszkaniowym (chodzi tu o domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m kw. i mieszkania, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m kw.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Montaż szaf mógłby być objęty niższym VAT-em, gdyby uznać, że jest to modernizacja. Ale to - jak tłumaczył w sierpniu br. wiceminister - jest niemożliwe, bo nie ma do tego podstawy prawnej.

Już wtedy Grabowski zapewnił, że jeżeli organy podatkowe różnią się w stanowiskach na ten temat, to minister finansów podejmie działania, żeby je usunąć.

 

Z najnowszych odpowiedzi izb skarbowych na pytania podatników wynika, że izby interpretują tę kwestię identycznie jak wiceminister w sierpniowej odpowiedzi. W interpretacji z 16 września 2011 r. (sygn. ILPP1/443-865/11-4/MK) Izba Skarbowa w Poznaniu poinformowała podatnika, że od 1 stycznia 2011 r. stawką 23 proc. VAT jest opodatkowany montaż: szaf na prowadnicach z drzwiami przesuwnymi, zabudowy wnęk z drzwiami przesuwnymi, mebli kuchennych, mebli łazienkowych, mebli biurowych. I nie ma znaczenia, czy są one montowane w budynkach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym, czy w biurach, budynkach handlowo-usługowych albo budynkach przemysłowych.

Wcześniej w sprawie VAT na montaż szaf wypowiedziała się Izba Skarbowa w Łodzi (interpretacja indywidualna z 30 sierpnia 2011 r., sygn. IPTPP2/443-218/11-2/JS). Ona również wyjaśniła, że VAT na usługi polegające na montażu szaf wnękowych na stałe, bez możliwości przenoszenia ich w inne miejsce, wynosi 23 proc. VAT.

Ze wspomnianej odpowiedzi poznańskiej IS wynika, że niższą stawką 8 proc. VAT jest objęty montaż drzwi przejściowych przesuwnych na prowadnicach między pomieszczeniami, a i to pod warunkiem, że są one zakładane w obiektach budownictwa społecznego (w innych VAT wynosi 23 proc.)

8-proc. stawka VAT dotyczy też - jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 maja 2011 r. (sygn. IPPP1-443-328/11-2/EK) - usług układania podłóg, okładzin ściennych, instalacji białego montażu, drzwi wewnętrznych. Tu również jednak obowiązuje zasada, że prace te muszą być wykonywane w budynkach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym.

 

OFERTA 2012

Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: takie będą wszystkie nowe terminy dotyczące obowiązku e-fakturowania. Jest nowa ustawa o KSeF

5 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało rządowy projekt ustawy dotyczący obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).  W ten sposób realizuje część reformy z Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności - KPO. Znane są już wszystkie terminy wdrożenia fakturowania w systemie KSeF.

Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

Wdrażanie ustawy o sygnalistach. Ważna data dla firm: 1 stycznia 2025 r.

Ustawa o sygnalistach weszła w życie 25 września 2024 r. Na jej mocy wiele firm ma obowiązek wyznaczenia osoby, która będzie przyjmowała zgłoszenia wewnętrzne od pracowników. Stan zatrudnienia należy pierwszy raz ustalić na dzień 1 stycznia 2025 r. i również na ten dzień trzeba mieć przygotowaną procedurę zgłoszeń wewnętrznych chroniącą sygnalistów. Dotyczy to tych podmiotów, których dotyczą przepisy ustawy o ochronie sygnalistów z uwagi na zatrudnienie co najmniej 50 osób.

REKLAMA

Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika i zastąpić go sztuczną inteligencją? Adwokat: nie ma specjalnych przepisów ale etat może być zlikwidowany, gdy firma wprowadza automatyzację

Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracowników i zastąpić ich przez sztuczną inteligencję? Jak mówi adwokat Marek Jarosiewicz, wspólnik w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski sytuacja jest delikatna, bo sztuczna inteligencja, szczególnie w kontekście rynku pracy, wymaga jeszcze dużego doprecyzowania. – Przedsiębiorca ma prawo unowocześniać procesy w swojej firmie. Z etycznego punktu widzenia jednak powoływanie się na sztuczną inteligencję przy redukcji etatów może być wątpliwe – przyznaje mecenas Jarosiewicz. 

Koniec realnych zysków z lokat bankowych. W 2025 r. inflacja będzie spadała szybciej niż stopy procentowe?

Zanotowane we wrześniu 2024 r. przyspieszenie inflacji to zła informacja dla oszczędzających na lokatach bankowych. Osoby posiadające przeciętne lokaty w bankach znowu zaczynają realnie tracić, czyli przegrywać z inflacją. Oprocentowanie depozytów przestaje bowiem chronić siłę nabywczą zaoszczędzonych pieniędzy przed zgubnym działaniem inflacji. Dalsze przyspieszenie inflacji i spodziewane obniżki stóp procentowych to scenariusz, który działa na niekorzyść bankowych ciułaczy.

Jak działa ulga na zabytki? Można odliczyć wpłaty na fundusz remontowy, ale też wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków

Ulga na zabytki to forma preferencji podatkowej dostępna dla podatników PIT, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu. Aby móc z niej skorzystać, konieczne jest posiadanie statusu właściciela lub współwłaściciela zabytkowej nieruchomości. Można odliczyć wpłat na fundusz remontowy oraz wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.

Z dużej chmury mały deszcz – system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES działa

Z dniem 31 października 2024 odłączono działający do tej pory system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES/ECS i zastąpiono go systemem AES Plus. Jest to ogólnounijny program do walidacji i weryfikacji zgłoszeń celnych w procedurze wywozu.

REKLAMA

Podatek PIT - część 3
Zapraszamy do rozwiązania quizu o podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to trzeci quiz dotyczący tej problematyki, który zawiera dziesięć pytań a tylko jedna odpowiedź jest właściwa.
Podatek PIT - część 2
Oto quiz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to drugi quiz dotyczący tej problematyki. Składa się z dziewięciu pytań i tylko jedna odpowiedź jest poprawna.

REKLAMA