reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółdzielnia płaci podatek od wynajmu garaży nie swoim członkom

Spółdzielnia płaci podatek od wynajmu garaży nie swoim członkom

Spółdzielnie mieszkaniowe nie płacą podatku dochodowego od wynajmu garaży tylko wtedy, gdy wynajmują je swoim członkom. Gdy samochód stawia w garażu inna osoba, spółdzielnia musi zapłacić podatek - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Problem z garażami bierze się stąd, że odkąd w 2007 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został wprowadzony art. 17 ust. 1 pkt 44, ciągle są wątpliwości, jak rozumieć pojęcia "zasoby mieszkaniowe" i "gospodarka" tymi zasobami. Z przepisu tego wynika bowiem, że spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego nie płacą podatku od dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Tylko te dochody spółdzielni, wspólnot i TBS-ów są zwolnione z podatku. Trzeba tylko wiedzieć, co kryje się pod pojęciem "zasoby mieszkaniowe" i "gospodarka" nimi.

Tym właśnie zajął się WSA we Wrocławiu. Spółdzielnia mieszkaniowa, której sprawa dotyczy, przekazuje garaże do użytkowania zarówno osobom, które mieszkają w mieszkaniach należących do spółdzielni (niekoniecznie są to tylko członkowie spółdzielni), jak i innym osobom. Jedni użytkują je na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, inni na podstawie prawa odrębnej własności, jeszcze inni na podstawie umowy najmu.

Spółdzielnia uznała, że nie ma znaczenia, kto stawia auto w garażu ani na jakiej podstawie. Ważne, że garaże są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie powinna więc płacić podatku od dochodów z ich wynajmu.

Izba skarbowa była innego zdania. Twierdziła, że "zasobami mieszkaniowymi" są tylko garaże użytkowane przez osoby zamieszkujące w mieszkaniach należących do spółdzielni. Spółdzielnia nie płaci więc podatku tylko z wynajmu tych garaży. Przekazując je do użytkowania innym osobom, musi rozliczyć się z fiskusem.

W wyroku z 27 września 2011 r. (sygn. I SA/Wr 945/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu potwierdził przede wszystkim to, co wynika już z dotychczasowej linii orzeczniczej - że garaże są "zasobami mieszkaniowymi". Zdaniem sądu jednak, ważne jest nie tylko to, czy osoba użytkująca garaż mieszka w mieszkaniu należącym do zasobów spółdzielni. Istotne jest również, czy jest ona członkiem spółdzielni, ponieważ - jak stwierdził sąd - członkowstwo w spółdzielni mieszkaniowej nie zawsze "idzie w parze" z zamieszkiwaniem. A to właśnie jest warunkiem zwolnienia od podatku.

WSA przypomniał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 lutego 2011 r. (sygn. akt II FSK 1888/09), w którym NSA orzekł: "Garaże mieszczą się w pojęciu zasoby mieszkaniowe, w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, o ile służą mieszkańcom, będącym równocześnie członkami spółdzielni, w zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych i wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zastały wybudowane". I w pełni podzielił jego pogląd.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama