REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielnia płaci podatek od wynajmu garaży nie swoim członkom

REKLAMA

Spółdzielnie mieszkaniowe nie płacą podatku dochodowego od wynajmu garaży tylko wtedy, gdy wynajmują je swoim członkom. Gdy samochód stawia w garażu inna osoba, spółdzielnia musi zapłacić podatek - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Problem z garażami bierze się stąd, że odkąd w 2007 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został wprowadzony art. 17 ust. 1 pkt 44, ciągle są wątpliwości, jak rozumieć pojęcia "zasoby mieszkaniowe" i "gospodarka" tymi zasobami. Z przepisu tego wynika bowiem, że spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego nie płacą podatku od dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Tylko te dochody spółdzielni, wspólnot i TBS-ów są zwolnione z podatku. Trzeba tylko wiedzieć, co kryje się pod pojęciem "zasoby mieszkaniowe" i "gospodarka" nimi.

Autopromocja

Tym właśnie zajął się WSA we Wrocławiu. Spółdzielnia mieszkaniowa, której sprawa dotyczy, przekazuje garaże do użytkowania zarówno osobom, które mieszkają w mieszkaniach należących do spółdzielni (niekoniecznie są to tylko członkowie spółdzielni), jak i innym osobom. Jedni użytkują je na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, inni na podstawie prawa odrębnej własności, jeszcze inni na podstawie umowy najmu.

Spółdzielnia uznała, że nie ma znaczenia, kto stawia auto w garażu ani na jakiej podstawie. Ważne, że garaże są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie powinna więc płacić podatku od dochodów z ich wynajmu.

Izba skarbowa była innego zdania. Twierdziła, że "zasobami mieszkaniowymi" są tylko garaże użytkowane przez osoby zamieszkujące w mieszkaniach należących do spółdzielni. Spółdzielnia nie płaci więc podatku tylko z wynajmu tych garaży. Przekazując je do użytkowania innym osobom, musi rozliczyć się z fiskusem.

W wyroku z 27 września 2011 r. (sygn. I SA/Wr 945/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu potwierdził przede wszystkim to, co wynika już z dotychczasowej linii orzeczniczej - że garaże są "zasobami mieszkaniowymi". Zdaniem sądu jednak, ważne jest nie tylko to, czy osoba użytkująca garaż mieszka w mieszkaniu należącym do zasobów spółdzielni. Istotne jest również, czy jest ona członkiem spółdzielni, ponieważ - jak stwierdził sąd - członkowstwo w spółdzielni mieszkaniowej nie zawsze "idzie w parze" z zamieszkiwaniem. A to właśnie jest warunkiem zwolnienia od podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WSA przypomniał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 lutego 2011 r. (sygn. akt II FSK 1888/09), w którym NSA orzekł: "Garaże mieszczą się w pojęciu zasoby mieszkaniowe, w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, o ile służą mieszkańcom, będącym równocześnie członkami spółdzielni, w zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych i wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zastały wybudowane". I w pełni podzielił jego pogląd.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA