| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Radni podnieśli podatki i opłaty lokalne

Radni podnieśli podatki i opłaty lokalne

Podwyżki podatku od nieruchomości, od środków transportowych, od posiadania psów oraz stawki opłaty targowej zaakceptowali radni Torunia. Nowe opłaty będą obowiązywać od 1 stycznia.

- Wysokość stawek podatkowych na 2012 r. wzrasta średnio o wskaźnik inflacji, który wynosi 4,2 proc. Wskaźnik ten - dla całej Polski - ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podatki od nieruchomości na terenie Torunia wzrosną średnio o 4,31 proc. Ma to podnieść dochody o 7,7 mln zł do 100 mln w roku 2012. W przypadku podatku od gruntów, które są zajęte pod działalność gospodarczą, w 2012 r. stawka wzrośnie o 6 gr za m kw. (z 67 gr w 2011 r. do 73 w 2012 r.).

Opłata za grunty pozostałe, czyli zajęte przez budynki mieszkalne, wzrasta o 6 gr (z 22 do 28 gr), a od budynków mieszkalnych o 2 gr. W przypadku budynków zajętych na świadczenie usług zdrowotnych stawka rośnie o 15 gr, od budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie działalności pożytku publicznego - o 30 gr, zaś od budynków gospodarczych, zajętych przez osoby fizyczne dla celów bytowych - o 15 gr.

Zobacz: Stawki podatków i opłat lokalnych w 2012 r.

- I tak na przykład w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw., w skali roku podatek wzrośnie o 4 zł, a w przypadku 500-metrowego budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza o 425 zł. Jeśli chodzi o opłatę za posiadanie psa, to wysokość podatku wzrośnie do 24 zł (do tej pory podatek wynosił 16 zł) - poinformowała rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka.

Miasto uzasadnia ostatnią z podwyżek tym, że z kasy miejskiej pokrywane są koszty szczepień psów przeciw wściekliźnie. Dotyczy to zarówno tych, którzy uiszczają opłatę, jak i osób korzystających ze zwolnienia, czyli osób, które ukończyły 65 lat i samodzielne prowadzą gospodarstwo domowe oraz właścicieli psów adoptowanych z Miejskiego Schroniska dla Zwierząt.

- W roku 2011 koszt zaszczepienia jednego psa wynosił 25 zł, szczepieniem objęto 3085 psów i wydatkowano na ten cel ok. 76 tys. zł. Dla porównania nasza opłata jest niska w stosunku do innych miast Polski: w Piotrkowie Trybunalskim w 2011 roku wynosiła bowiem 100 zł, w Łomży 80 zł, w Sopocie 60 zł, w Szczecinie i Krośnie 50 zł - dodała rzeczniczka.

W myśl uchwały, stawki od środków transportu wzrosną średnio o 4,24 proc. Wprowadzono także zmiany w sposobie opodatkowania, by promować pojazdy spełniające wyższe standardy ekologiczne.

Stawki opłaty targowej w Toruniu wzrosną średnio o 65 gr. Do tej pory, od 2000 roku pozostawały na niezmienionym poziomie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK