REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Centralne biuro łącznikowe wymieni się danymi z innymi krajami

REKLAMA

W Poznaniu powstanie centralne biuro łącznikowe do wymiany informacji z innymi państwami o dochodach i rachunkach osób i firm zalegających z płaceniem podatków, ceł i innych opłat budżetowych - przewidują założenia opublikowane przez Ministerstwo Finansów.

Nowa ustawa ma regulować zasady udzielania pomocy obcemu państwu lub korzystania z jego pomocy przy ściąganiu podatków, ceł, opłat, kar, odsetek i innych należności budżetowych. Na razie Ministerstwo Finansów opublikowało w internecie jej założenia.

Autopromocja

Z założeń wynika, że pomoc międzynarodowa ma obejmować wymianę takich informacji o obywatelach i firmach jak: adres zamieszkania, posiadane rachunki bankowe, posiadane ruchomości i nieruchomości, wysokość uzyskiwanych dochodów, źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia, rodzaj i miejsce prowadzonej działalności.

Z wymiany informacji ma skorzystać nie tylko budżet państwa, ale też np. urzędy miejskie, do których wpływają podatki lokalne.

Najważniejsza przewidywana zmiana to powstanie centralnego biura łącznikowego. Jego zadania ma realizować Izba Skarbowa w Poznaniu, która już dziś ma wiedzę i doświadczenie we współpracy międzynarodowej.

Centralne biuro łącznikowe będzie działało w dwie strony:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) będzie przekazywało polskim urzędom wnioski od obcych państw o egzekucję (ściągnięcie) lub zabezpieczenie należności a także

2) będzie przekazywało takie same wnioski polskich wierzycieli obcym państwom.

Dokumenty będą przesyłane elektronicznie, a tylko w wyjątkowych sytuacjach zwykłą pocztą.

Czasami dane będą mogły być wymieniane spontanicznie, bez wysyłania wniosku. Ma to dotyczyć informacji o zwrocie nadpłaty lub podatku.

W razie potrzeby zostaną wyznaczone biura łącznikowe do wymiany informacji tylko o jednym lub kilku rodzajach podatków i ceł.

Uzyskane z obcego państwa informacje będą mogły być użyte w Polsce jako dowody, także w sądzie.

Szczególne zasady mają dotyczyć ściągania należności na wniosek obcego państwa z nieruchomości dłużnika. W tym wypadku egzekucja ma być przeprowadzana dopiero, gdy zawiodą inne metody ściągnięcia zaległości.

W założeniach do nowej ustawy przewiduje się, że wyznaczeni urzędnicy państw członkowskich UE będą mogli przebywać w polskich urzędach oraz być obecni podczas postępowań egzekucyjnych prowadzonych w Polsce, a nawet asystować polskim urzędnikom w sądzie.

Dziś zasady udzielania wzajemnej pomocy wynikają z polskiej ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, z Dyrektywy Rady 2010/24/UE, z Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1179/2008 oraz z umów międzynarodowych zawartych przez Polskę z poszczególnymi krajami Unii Europejskiej oraz spoza UE.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  REKLAMA