Podwójne odliczenie to duże ryzyko
REKLAMA
Lukę w przepisach ogłosiła „GW”, zachęcając jednocześnie podatników, którzy dokonali wpłat na rzecz kościelnych osób prawnych mających jednocześnie status organizacji pożytku publicznego, do korygowania zeznań rocznych. Korekta miała sprowadzać się do ponownego odliczenia jako darowizny kościelnej dokonanej wcześniej wpłaty, która była podstawą do zmniejszenia podatku o 1 proc.
REKLAMA
Problem jednak w tym, że organy podatkowe, jak również sądy administracyjne, bardzo skrupulatnie przestrzegały zakazu podwójnego odliczania. Ustawodawca zawsze dbał o to, żeby w ustawach znalazły się zastrzeżenia uniemożliwiające odliczenie tego samego wydatku dwa razy.
Istotnie w przypadku wprowadzonego zmniejszenia podatku (art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz darowizn limitowanych (art. 26 ust. 1 pkt 9) nie ma możliwości skorzystania z nich na podstawie jednej i tej samej wpłaty. Co do darowizn kościelnych regulowanych w odrębnych ustawach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów, taki zakaz wprowadzono dopiero nowelizacją z 20 maja 2005 r. (trwają nad nią prace w Senacie).
Niemniej jednak eksperci przestrzegają przed pochopnym działaniem. W ich ocenie albo w ogóle nie ma takiej możliwości nawet braku zakazu z uwagi na odrębny charakter obu ustaw. A nawet gdy taką teoretyczną podstawę widzą, zastrzegają, że organy podatkowe zrobią wszystko – kierując się ogólnymi zasadami wykładni, w tym celowościową – aby takie odliczenie zakwestionować.
Aby przesądzić kwestię, „GP” wystąpiła z pytaniem do Ministerstwa Finansów.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat