REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasingowe niedoróbki

REKLAMA

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych
Jeżeli przed 1 czerwca br. zawarto umowę leasingu finansowego dotyczącego samochodu, to w rozumieniu przepisów ustawy o VAT jest to nabycie.
■ Część podatników ma kłopoty ze zrozumieniem niektórych regulacji, które wprowadziła ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90, poz. 756). Wiele trudności sprawia stosowanie unormowań dotyczących samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie wspomnianej ustawy. Czy uzasadnione jest twierdzenie, że w przepisach tych można się doszukać luk?

– Jest to trafne twierdzenie. Przypomnę, że regulacje znowelizowanej ustawy o VAT zaczęły obowiązywać od 1 czerwca br. Jednak przepisy dotyczące rozliczania VAT od nabytych określonych rodzajów samochodów oraz od paliwa wejdą w życie po 90 dniach od ich ogłoszenia, a więc 22 sierpnia 2005 r. W nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług wspomina się o umowach leasingu, najmu, dzierżawy itp., które zostały zawarte przed 1 czerwca br. Jak jednak traktować umowy podpisane od 1 czerwca do 21 sierpnia br.? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Dlatego uważam, że w przepisach jest luka. Nie określono bowiem, jakie zasady powinny być zastosowane wobec umów zawartych od 1 czerwca do 21 sierpnia 2005 r.

Autopromocja
■ Czy jeżeli podatnicy podpiszą umowy leasingowe dotyczące samochodu dającego obecnie prawo do pełnego odliczenia VAT w tym właśnie okresie, przejściowym, to z faktur leasingowych otrzymanych do 22 sierpnia br. będą mogli odliczyć podatek w całości?

– Będą mogli tak postępować do 21 sierpnia 2005 r. Muszą jednak koniecznie pamiętać o tej „granicznej” dacie. Od 22 sierpnia br. bowiem będą już mogli odliczyć co najwyżej 60 proc. należnego podatku, a łączna kwota odliczenia w całym okresie umowy nie może przekroczyć 6000 zł.

■ Z czego to wynika?

– Z tego, że od 22 sierpnia br. zaczną obowiązywać znowelizowane unormowania zawarte w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Według tych przepisów, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego będzie stanowić 60 proc. kwoty podatku określonej m.in. w fakturze – nie więcej jednak niż 6000 zł w całym okresie umowy. Przyjmując gramatyczne brzmienie nowej ustawy, pojazdy te nie będą musiały uzyskać zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów.

Można więc tak podsumować nasze dotychczasowe rozważania, że w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług w sposób dyskryminujący potraktowano leasing w okresie od 1 czerwca do 21 sierpnia 2005 r.

■ O czym jeszcze powinni pamiętać podatnicy zawierający umowy leasingowe dotyczące samochodów?

– Podatnicy ci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli przed 1 czerwca br. zawarto umowę leasingu finansowego dotyczącego samochodu, to w rozumieniu przepisów ustawy o VAT jest to nabycie. W związku z tym jest to samochód nabyty przed tą datą. Taki pojazd może uzyskać potwierdzenie w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli natomiast samochód jest w leasingu operacyjnym, to nie jest „nabyty” w rozumieniu ustawy. W związku z tym pojazdy te nie uzyskają potwierdzenia w okręgowej stacji kontroli pojazdów po 22 sierpnia br. Po tej dacie można bowiem uzyskać potwierdzenie określonych cech samochodów nabytych przed 1 czerwca br.
n Jakie mogą być konsekwencje takiego stanu prawnego?
– Na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że podatnicy, którzy wzięli w leasing operacyjny takie samochody, utracą od 22 sierpnia br. prawo do odliczania VAT od paliwa zakupionego dla tych pojazdów.

■ Wyjaśnijmy w takim razie, czym właściwie różni się w takich sytuacjach leasing operacyjny od finansowego?

– Leasing operacyjny traktowany jest w VAT tak jak usługa. Z kolei leasing finansowy uważany jest za nabycie, czyli zakup. W przypadku leasingu finansowego umowa, w pewnym uproszczeniu, przewiduje wraz z wniesieniem ostatniej raty nabycie samochodu. Jeżeli więc np. umowę zawarto 31 maja br., to z punktu widzenia podatku od towarów i usług nastąpiło nabycie samochodu. Zwróćmy uwagę na ten istotny element. Mimo że w sensie cywilnoprawnym w takiej sytuacji jeszcze nie doszło do nabycia samochodu, to z punktu widzenia podatku już do tego doszło. Takie zawarcie umowy leasingu finansowego traktowane jest w przepisach VAT na równi z dostawą.

■ Czy w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług umowy leasingu operacyjnego są traktowane na równi z umowami leasingu finansowego?

– Otóż problem w tym, że oba te rodzaje leasingu wcale nie są traktowane jednakowo. Prawdopodobnie przez przypadek ustawodawca faworyzuje umowy leasingu finansowego, dyskryminując jednocześnie umowy leasingu operacyjnego, które nie są nabyciem w rozumieniu ustawy o VAT.

Rozmawiał  Krzysztof Tomaszewski
Prof. dr hab. Witold Modzelewski jest przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA