| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sporne zarządzanie spółką przez firmę

Sporne zarządzanie spółką przez firmę

Władze spółki, które powierzą zarządzanie nią jednoosobowemu podmiotowi gospodarczemu, powinny zachować szczególną ostrożność. Konsekwencją takiego wyboru mogą być trudności przy rozliczeniu kosztów uzyskania przychodu - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Organy podatkowe zakwestionowały wydatki poniesione przez spółkę jako koszty uzyskania przychodu. W uzasadnieniu wskazały, iż na podstawie ustawy o VAT spółce A nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami na podróże służbowe oraz zakup paliwa przez osoby prowadzące osobną działalność gospodarczą.

Z akt wynikało, iż firmy prowadzone przez nie zawarły ze spółką A umowy, w ramach których zobowiązały się do świadczenia usług o charakterze agencyjno-przedstawicielskim oraz do dokonywania innych czynności prawnych i faktycznych związanych z prawidłowym jej funkcjonowaniem. Strony określiły, że usługi będą świadczone za wynagrodzeniem, a wszelkie poniesione koszty będą refakturowane na spółkę A. W jej dokumentach jednak brak było faktur dotyczących refakturowania poniesionych kosztów związanych z podróżami służbowymi oraz zakupem
paliwa.

W związku z powyższym organ I instancji stwierdził, iż wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu nie spółki A, lecz firm poszczególnych osób, ponieważ związane były z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą i wykonywaniem obowiązków wynikających z umów. Wobec powyższego decyzją w zakresie podatku dochodowego wyłączono opisane wydatki z kosztów uzyskania przychodu spółki A. W konsekwencji, spółce nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem wyżej wymienionych usług.

Pełnomocnik spółki zarówno w odwołaniu, jak i skardze wskazywał naruszenie przepisów poprzez przyjęcie, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do stanowiącego własność podatnika samochodu – mimo że eksploatacja samochodu związana była z funkcjonowaniem spółki, zaś prawo posługiwania się samochodem przez wspomniane osoby wynikało z treści umów. Wbrew twierdzeniu organów podatkowych samochód nie służył do celów prywatnych ani nie został oddany do nieodpłatnego użytkowania. Sporadyczne korzystanie przez członka zarządu i prokurenta do wyjazdów miało swoje uzasadnienie w zawartych umowach łączących te osoby ze spółką. Mieli oni prawo do korzystania z materiałów i środków koniecznych do świadczenia usług będących przedmiotem umowy, do takich środków należał samochód.

Rozstrzygając sprawę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku podkreślił, iż władze spółki wybrały model zarządzania nią przez jednoosobowe podmioty gospodarcze. Z umów zaś wynika, że usługi rozliczali fakturami. W konsekwencji wydatki poniesione przez te podmioty stanowią ich koszty uzyskania przychodu, a nie skarżącej spółki. W efekcie skarga została oddalona.

Sygn. akt I SA/Bk 101/05
 Michał Stuczyński

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK