| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja Ordynacji podatkowej

Nowelizacja Ordynacji podatkowej

Senat przyjął zmiany w Ordynacji podatkowej i nowej ustawie o finansach publicznych. Nowelizacje mają ułatwić życie podatnikom oraz zapewnić większą przejrzystość finansom publicznym.

Nowe przepisy Ordynacji podatkowej wprowadzają kilka istotnych zmian, które dostosowują nasze prawo do unijnego oraz wprowadzają korzystne dla podatników rozwiązania. Jedną z najważniejszych nowości są pełne odszkodowania dla podatników poszkodowanych w wyniku uchylonych decyzji fiskusa. Odszkodowanie będzie przysługiwać nie tylko za poniesione straty, ale także za utracone korzyści.

Ustawa wprowadza m.in. procedurę wiążących porozumień cenowych między podatnikami i administracją podatkową w kwestii ustalania cen transakcyjnych oraz umożliwia podatnikom i urzędom wysyłanie pism drogą elektroniczną. Po wejściu w życie zmian urzędy skarbowe będą mogły same korygować błędy podatników w deklaracjach, jeżeli wartość pomyłek nie przekroczy 1000 zł.

Kontrowersje budzą dane fiskusowi uprawnienia do oceniania tzw. czynności pozornych dokonanych przez podatników (patrz „GP” z 16 czerwca br.).

Przy okazji nowelizacji Ordynacji podatkowej zmieniono także ustawę o PIT. Wprowadzono do niej przepis, który jednoznacznie zakazuje podwójnego odliczenia wpłat na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów, posiadające jednocześnie status organizacji pożytku publicznego. Obecnie obowiązujące przepisy pozostawiają w tym zakresie wiele wątpliwości. Poszerzono także obowiązki informacyjne podatników, którzy przekazują darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów.

Senat przyjął także nową ustawę o finansach publicznych, dodając do niej własne poprawki. Zdaniem resortu finansów przepisy o finansach publicznych wymagały kompleksowego uporządkowania. Obecna ustawa z 1998 r. jest nieczytelna, nowelizowano ją już bowiem 45 razy. Nowa ustawa ma zapewnić większą jawność finansów publicznych. Rozszerzono obowiązki informacyjne sektora finansów publicznych. W ustawie znalazły się przepisy pozwalające na określanie deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego na zasadach zgodnych z przepisami Unii Europejskiej. Nowa ustawa określa też zasady rozliczeń między państwem a budżetem unijnym.

Wydzielono z niej natomiast do odrębnego aktu sprawy związane z odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Krytycy uważają, że zmiany w podejściu do finansów publicznych powinny iść znacznie dalej. Nowa ustawa nie zlikwidowała np. tzw. środków specjalnych, czego domagała się opozycja.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK