Nowelizacja Ordynacji podatkowej
REKLAMA
Nowe przepisy Ordynacji podatkowej wprowadzają kilka istotnych zmian, które dostosowują nasze prawo do unijnego oraz wprowadzają korzystne dla podatników rozwiązania. Jedną z najważniejszych nowości są pełne odszkodowania dla podatników poszkodowanych w wyniku uchylonych decyzji fiskusa. Odszkodowanie będzie przysługiwać nie tylko za poniesione straty, ale także za utracone korzyści.
REKLAMA
Ustawa wprowadza m.in. procedurę wiążących porozumień cenowych między podatnikami i administracją podatkową w kwestii ustalania cen transakcyjnych oraz umożliwia podatnikom i urzędom wysyłanie pism drogą elektroniczną. Po wejściu w życie zmian urzędy skarbowe będą mogły same korygować błędy podatników w deklaracjach, jeżeli wartość pomyłek nie przekroczy 1000 zł.
Kontrowersje budzą dane fiskusowi uprawnienia do oceniania tzw. czynności pozornych dokonanych przez podatników (patrz „GP” z 16 czerwca br.).
Przy okazji nowelizacji Ordynacji podatkowej zmieniono także ustawę o PIT. Wprowadzono do niej przepis, który jednoznacznie zakazuje podwójnego odliczenia wpłat na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów, posiadające jednocześnie status organizacji pożytku publicznego. Obecnie obowiązujące przepisy pozostawiają w tym zakresie wiele wątpliwości. Poszerzono także obowiązki informacyjne podatników, którzy przekazują darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów.
Senat przyjął także nową ustawę o finansach publicznych, dodając do niej własne poprawki. Zdaniem resortu finansów przepisy o finansach publicznych wymagały kompleksowego uporządkowania. Obecna ustawa z 1998 r. jest nieczytelna, nowelizowano ją już bowiem 45 razy. Nowa ustawa ma zapewnić większą jawność finansów publicznych. Rozszerzono obowiązki informacyjne sektora finansów publicznych. W ustawie znalazły się przepisy pozwalające na określanie deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego na zasadach zgodnych z przepisami Unii Europejskiej. Nowa ustawa określa też zasady rozliczeń między państwem a budżetem unijnym.
Wydzielono z niej natomiast do odrębnego aktu sprawy związane z odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Krytycy uważają, że zmiany w podejściu do finansów publicznych powinny iść znacznie dalej. Nowa ustawa nie zlikwidowała np. tzw. środków specjalnych, czego domagała się opozycja.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat