Zmiany dotyczące praw rolników do zasiłku macierzyńskiego
REKLAMA
Wiceminister odpowiadał na pytanie posła Eugeniusza Kłopotka (PSL) dotyczące zróżnicowania uprawnień ubezpieczonych w ZUS i KRUS przy uzyskiwaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego w przypadku adopcji dziecka.
REKLAMA
Mleczko powiedział, że ubezpieczony w ZUS pracownik może ubiegać się o zasiłek macierzyński do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku odroczonego obowiązku szkolnego do 10. roku życia, co wynika z Kodeksu pracy. Natomiast ubezpieczony rolnik, który przyjmuje na wychowanie dziecko, może uzyskać zasiłek macierzyński do ukończenia przez nie pierwszego roku życia - co wynika z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 15).
Wiceminister pracy powiedział, że MPiPS dostrzega kwestie zróżnicowania uprawnień ubezpieczonych w KRUS i ZUS. Podkreślił, że z uwagi na cel społeczny, ministerstwo do propozycji zmian w tej spawie podejdzie z "dużą życzliwością". Podkreślił jednak, że wymagają one wcześniejszych opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucji ubezpieczeniowych. "Choć nie mam oficjalnego stanowiska ministerstwa rolnictwa, ze wstępnych informacji wynika, że zmiany wymagałyby dodatkowych obciążeń" - powiedział.
Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl
Mleczko dodał, że w sprawie zróżnicowanych uprawnień ubezpieczonych w KRUS i ZUS, Sąd Rejonowy w Toruniu skierował pytanie do Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA