REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poczta Polska: jako operator publiczny jesteśmy zwolnieni z VAT

REKLAMA

Poczta Polska, jako operator publiczny, korzysta ze zwolnienia z VAT na usługi pocztowe zgodnie z prawem - poinformował rzecznik prasowy Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski. Innego zdania są prywatni operatorzy pocztowi.


Podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele prywatnych operatorów pocztowych skarżyli się, że Poczta Polska korzysta z nienależnego jej - ich zdaniem - zwolnienia z VAT, tymczasem oni muszą płacić podatek. Zarzucają państwu, że udziela nienależnej pomocy Poczcie, dzięki czemu jej usługi są tańsze o 23 proc.

REKLAMA

Autopromocja

Operatorzy pocztowi: Poczta Polska nie płaci VAT, a my musimy >>

Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych Wiesław Klimaszewski wyjaśnił, że zgodnie z przepisami Poczta Polska korzysta ze zwolnienia z VAT w przypadku tzw. usług powszechnych. Zdaniem Klimaszewskiego problem polega na tym, że poczta stosuje zwolnienie także do tzw. usług umownych "Przesyłka Aglomeracja" i "Usługa szyta na miarę", oferowanych tylko niektórym klientom.

Natomiast prezes spółki InPost Rafał Brzoska zarzucił Poczcie Polskiej nadużywanie pozycji dominującej i stosowanie dumpingowych cen.

Przedstawiciele operatorów prywatnych zwrócili uwagę, że mimo iż od 2013 r. rynek usług pocztowych ma być zliberalizowany, do dziś nie ma przepisów, które wprowadziłyby zmiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecznik PP Zbigniew Baranowski napisał, że "usługi pocztowe, świadczone przez Pocztę Polską zgodnie z prawem podatkowym korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług".

NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych >>

Baranowski zapewnił, że Poczta Polska posiada interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną przez ministra finansów, potwierdzającą, że usługa "Przesyłka aglomeracja" korzysta ze zwolnienia z VAT, posiada również opinię podatkową KPMG potwierdzającą prawidłowość takiego postępowania.

 

Baranowski wyjaśnił, że zgodnie z prawem pocztowym operator publiczny przedkłada prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej projekt cennika powszechnych usług pocztowych oraz projekt zmian do obowiązującego cennika, a prezes UKE może wnieść sprzeciw w stosunku do całości lub części przesłanych mu zapisów.

"Cytowana wyżej procedura ma zastosowanie do powszechnych usług pocztowych, nie zaś do usług umownych, takich jak aglomeracja itp. Poczta Polska w postępowaniach o zamówienie publiczne, w których przedmiotem są powszechne usługi pocztowe stosuje cenniki zatwierdzone przez Prezesa UKE. (...) Poczta Polska stosuje wszelkie przepisy prawa w zakresie cen na usługi pocztowe" - podsumował rzecznik.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek poinformował, że prace nad projektem zmian w prawie pocztowym "są w końcowej fazie".

"W roku 2011 projekt został przez Radę Ministrów przeniesiony do Wykazu prac prowadzonych bezterminowo, w związku z ograniczeniem liczby projektów procedowanych w roku wyborczym. Aktualnie projekt ustawy został umieszczony w projekcie Planu pracy Rady Ministrów na 2012 r. z terminem kwiecień/maj 2012" - napisał rzecznik.

Wskazał, że na kwiecień 2012 r. zaplanowano opiniowanie projektu przez Komitet do Spraw Europejskich. "Projekt ustawy Prawo pocztowe implementuje postanowienia dyrektywy 2008/6/WE. Obowiązujący termin wdrożenia przepisów dyrektywy do krajowego porządku prawnego to 31 grudzień 2012 r." - dodał Koziołek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA