REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 proc. podatku trafia głównie na ochronę zdrowia

REKLAMA

Jeszcze przez miesiąc podatnicy mogą przekazywać organizacjom 1 procent podatku. Według danych stowarzyszenia Klon/Jawor, wśród największych beneficjentów 1 proc. są organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia.


Jak poinformowało stowarzyszenie, o 1 proc. podatku stara się obecnie ponad 7 tysięcy organizacji zajmujących się bardzo różnymi kwestiami: sportem, pomocą społeczną, zdrowiem, edukacją, kulturą itp.

Autopromocja

"Jednak dane z ostatnich lat pokazują, że na duże pieniądze liczyć może niewielka część z nich. Z kwoty 400 milionów, które w zeszłym roku uzyskały organizacje pożytku publicznego, połowę czyli 200 milionów zebrało 37 organizacji, z czego dwie trzecie skupia się na pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym, często dzieciom" - podkreślono w informacji prasowej.

Wśród nich jest Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", która uzyskała 88 milionów złotych - blisko jedną czwartą całej kwoty z przekazywanej z 1 proc. podatku.

"Duże kwoty płynące na wsparcie chorych i niepełnosprawnych z jednej strony pokazują wrażliwość Polaków, z drugiej można je interpretować jako symptom niewydolności czy publicznej służby zdrowia" - oceniła Jadwiga Przewłocka z zespołu badawczego Klon/Jawor.

Zapraszamy na serwis PIT 2011 >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W sytuacji powszechnej krytyki działania systemu ochrony zdrowia może nie powinno nas dziwić, że dodatkowe pieniądze publiczne jakim jest 1 proc. należnego państwu podatku przeznaczane są w dużej mierze na leczenie, rehabilitację i pomoc osobom w ciężkiej sytuacji - zadania, które w opinii większości Polaków powinny być finansowane przez państwo" - dodała.

Przewłocka podkreśliła, że w tym roku prawdopodobniej wzrośnie kwota, którą pozyskają organizacje, ponieważ trendy z ostatnich lat pokazują, że co roku przybywa podatników decydujących się na przekazanie swojego 1 proc. "W tym roku osób takich może być nawet 11-12 milionów, zaś suma przekazana organizacjom zapewne przekroczy 400 milionów złotych" - przewiduje Przewłocka.

W 2011 roku ponad 10 milionów Polaków wskazało w swoim zeznaniu podatkowym organizację pożytku publicznego, przekazując organizacjom łącznie 400 mln zł. Uprawnionych do otrzymywania odpisów było 6,7 tys. organizacji pożytku publicznego, zaś ostatecznie środki z 1 proc. uzyskało 6,5 tys. organizacji. W ocenie stowarzyszenia Klon/Jawor, na tle całego sektora pozarządowego są one stosunkowo zamożne - prawie połowa dysponuje rocznie budżetem wartości 100 tys. zł lub większym, dwie trzecie współpracuje z płatnymi pracownikami.

Jednocześnie stowarzyszenie podkreśliło, że pierwsza pięćdziesiątka organizacji, do których co roku trafia najwięcej pieniędzy z odpisu podatników jest stała od kilku lat.

Łącznie kwoty większe niż milion złotych uzyskało 50 organizacji. Wśród nich prawie trzy czwarte to fundacje, ponad trzy czwarte organizacji ma siedziby w miastach wojewódzkich (19 w Warszawie i 19 w innych), a zaledwie cztery na wsi.

Wśród organizacji z pierwszej pięćdziesiątki są aż 43 organizacje, które były w pierwszej 50-tce w 2010, 37 - w pierwszej 50-tce w 2009 i 33 w 2008.

Spośród wszystkich organizacji, które pozyskały w ubiegłym roku środki z odpisu podatników, 4 tysiące uzyskało zaledwie po kilka tysięcy lub nawet kilkaset złotych każda. Na liście Ministerstwa Finansów figuruje tez 80 organizacji, które uzyskały po mniej niż 100 złotych.

Zobacz aktywne wersje formularzy PIT >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA